Niepublikowane wypowiedzi bł. ks. Jerzego Popiełuszki w najnowszym zbiorze Pawła Kęski

Niepublikowane wypowiedzi bł. ks. Jerzego Popiełuszki w najnowszym zbiorze Pawła Kęski
KAI / tk

Ta książka stanie się kluczem do zrozumienia ks. Jerzego Popiełuszki - powiedział Paweł Kęska podczas konferencji prasowej na temat swojej najnowszej publikacji. „Zawsze głosiłem prawdę. Nauczanie społeczne w wypowiedziach księdza Jerzego Popiełuszki” – to tytuł najobszerniejszego zbioru wypowiedzi kapelana Solidarności. Na blisko 500 stronicach zawarto 141 opracowanych naukowo źródeł, dotyczących jego nauczania społecznego. Z tego 60 z nich po raz pierwszy ujrzy światło dzienne. Wydawcą publikacji jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej. Zbiór opublikowany został przez wydawnictwo Neriton.

Ks. dr Marcin Brzeziński, podkreślił, że kapelan Solidarności powinien być bardzo ważną postacią, dla współczesnego pokolenia, które zapamiętało go jako osobę wierną swoim przekonaniom, głoszącą do końca prawdę. - Nigdy nie cofnął się przed poważnymi wyzwaniami, mimo przebiegłości wrogów Kościoła. Na pewno był człowiekiem, który budzi zainteresowanie jako ten, który wytrwał do końca, jest przykładem, że są prawdy i wartości, wobec których nie można się poddać i nie można im zaprzeczyć – przypomniał proboszcz parafii św. Stanisława Kostki, kustosz sanktuarium bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Duchowny ocenił, że błogosławiony męczennik jest wzorem człowieka jednoczącego wokół siebie wiernych. Zawsze chciał, by ci, którzy go słuchali, byli częścią Kościoła i trafiali do Boga. - Jest przykładam, że w każdych czasach i okolicznościach prawda Ewangelii się broni i potrzeba tylko świadków tej wiary. Dla każdego jest miejsce w Kościele i w sercu Boga – dodał.

Dr Paweł Skibiński, podkreślił, że najnowsza publikacja nt. ks. Popiełuszki pokazuje, że jest to postać wciąż nieodkryta i wiele jeszcze można w tej kwestii zrobić. Wicedyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej powiedział, że praca nad życiorysem błogosławionego, jest niezwykle cenna również dlatego, że jest on ofiarą bezduszności i bezwzględności systemu komunistycznego, a o tym fragmencie historii Polski i świata nie można zapominać. - Pokazuje też zwycięstwo moralne ks. Popiełuszki nad tym systemem – zaakcentował.

Prelegent zdradził, że w najnowszej książce nt. kapelana Solidarności, dokonuje on niejako refleksji moralnej na temat tego co należy robić, by w społeczeństwie działo się jak najwięcej dobra.

- To wyzwanie nad którym powinniśmy pracować, to wyzwanie aktualne dla naszego społeczeństwa, które cierpi na brak dobrze rozumianej solidarności. Wciąż jest potrzeba, by prezentować ks. Popiełuszkę w wymiarze globalnym – ocenił, podkreślając, że jest on jedną z bardziej znanych ofiar systemu komunistycznego na całym świecie.

Dodał, że obecnie bardzo potrzebne jest dobre wykorzystanie dorobku jaki pozostawił ks. Popiełuszko. - Na pewno ta publikacja uzupełni naszą wiedzę na ten temat. Wydaje się, że z perspektywy medialnej, publikowanie źródeł jest nudne, nie czytają tego szerokie masy odbiorców, ale bez takich pomocy, bylibyśmy jako badacze bezradni – ocenił.

Głos zabrał także świadek w procesie beatyfikacyjnym bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Adam Nowosad, wspomina kapelana Solidarności jako osobę bardzo skromną. - Nie mieliśmy świadomości kto to i jaką odegra rolę – przyznał. W ocenie mężczyzny, każdy kto chce poznać ks. Popiełuszkę, powinien przeczytać książkę Pawła Kęski. - Ktokolwiek chce cokolwiek napisać o ks. Jerzym, będzie musiał do niej zajrzeć – powiedział.

Autor publikacji, podkreślił, że praca nad książką wymagała bardzo czasochłonnych badań nad materiałami źródłowymi. Zaznaczył, że również materiał, który pozostał jeszcze do zbadania jest wciąż pokaźny. Książka dotyczy materiałów, w których ks. Popiełuszko odnosił się do swojego nauczania społecznego. Rozpoczyna ją życiorys błogosławionego, natomiast ostatni dokument pochodzi z 1984 roku.

- Możemy zatem śledzić ks. Jerzego Popiełuszkę poprze kolejne lata życia. W książce znajdują się i dokumenty, pisma, pisma oficjalne, wywiady, homilie, listy... Wśród nowo odkrytych dokumentów, są listy z jednostki wojskowej dla kleryków w Bartoszycach, kazania, w tym kilka zarejestrowanych przez Służbę Bezpieczeństwa - wyliczył teolog, podkreślając, że całość jest uszeregowana chronologicznie i zawiera wiele cennych i nieznanych wypowiedzi ks. Popiełuszki.

- Ta książka stanie się kluczem do zrozumienia ks. Jerzego Popiełuszki, pomoże zrozumieć tę postać, o której jeszcze wiele nie wiemy, która nie jest jeszcze do końca opisana. Jesteśmy to dłużni ks. Jerzemu – podkreślił Paweł Kęska.

Zauważył, że póki co brakuje także systematycznej wykładni nauki społecznej wg ks. Popiełuszki. - Mamy jeszcze rok do okrągłej rocznicy jego śmierci, mam nadzieje, że to się uda, że ks. Popiełuszko wróci do nas, również w dyskusji na temat jego nauki społecznej – powiedział.

Prace nad książką trwały dwa lata. Autor zbioru pt. „Zawsze głosiłem prawdę. Nauczanie społeczne w wypowiedziach księdza Jerzego Popiełuszki” jest Paweł Kęska - dziennikarz, świecki teolog i historyk sztuki, pracownik Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bernard Brien, Charles Wright

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – współczesny prorok i męczennik niepodległości

Czy przesłanie ks. Jerzego Popiełuszki wciąż jest aktualne? Bez względu na granice czasu i państw? Czy polski kapłan potrafi poruszyć też duszę laickiej Francji?

Kapelan Solidarności...

Skomentuj artykuł

Niepublikowane wypowiedzi bł. ks. Jerzego Popiełuszki w najnowszym zbiorze Pawła Kęski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.