Nietypowe rekolekcje wielkopostne w Radomiu

KAI / slo

Koncert zespołu hip-hopowego, śniadania, czy też przedstawienie teatralne - tak wyglądają tegoroczne rekolekcje wielkopostne dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich w Radomiu. Duszpasterze nie ukrywają, że trzeba stosować nowe formy, aby przyciągnąć uwagę młodzieży. Swoje pięć minut mają również nauczyciele i rodzice, dla których również parafie przygotowały spotkania przy kawie i ciastkach.

Ks. Tomasz Waśkiewicz z parafii św. Rodziny przygotował przedstawienie teatralne dla uczniów Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu. Jak stwierdził, ta forma spotkań przyciąga młodzież. - Jest to dramat "Pociąg Życia" napisany specjalnie na potrzeby naszych rekolekcji. - Poszukujemy środków, aby docierać do młodego człowieka. Taka forma rekolekcji z udziałem parafii i szkoły pomaga wszystkim - stwierdził ks. Waśkiewicz. Z kolei Wojciech Bernat, dyrektor szkoły, nie ukrywa, że taka forma spotkań rekolekcyjnych jest dla uczniów strzałem w dziesiątkę. - Dzisiaj sala ledwo pomieściła wszystkich uczniów. Jest to ciekawa i potrzebna formuła spotkań.

Nietypowa, ale skuteczna - zauważył Bernat.

Uczeń szkoły Jacek Gołbowski jest przekonany, że jest to dobra forma spotkań rekolekcyjnych. - W ten sposób dotykamy kultury, na którą wielu z nas nie ma czasu. Teatr rozwija człowieka a dzisiejsza sztuka zmusiła wielu z nas do myślenia. Człowiek jedzie do celu, po drodze mija ludzi, którzy nie zdążyli na pociąg. Tak też bywa w życiu, że wielu ludzi gubi się w tym świecie. Życie szybko przemija, dlatego trzeba zrobić wszystko, aby go nie zmarnować - powiedział.

Parafia św. Wacława organizuje jutro w Zespole Szkół Ogólnokształcących koncert hip-hopowego zespołu Full Power Spirit. - To jest nowa formuła naszych spotkań, która powinna się przyjąć - podkreśla ks. Andrzej Tuszyński, prezes Stowarzyszenia Centrum Młodzieży Arka w Radomiu. Dzisiaj dla uczniów i nauczycieli, oprócz modlitwy w kościele, przygotowanie spotkanie przy kanapkach i herbacie. - Chcemy aktywizować nasze środowisko, bo Kościół i szkoła razem powinny dążyć do wychowywania młodego człowieka - dodał ks. Tuszyński.

Tego typu formę spotkania zachwala Aneta Nowak, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Radomiu. - Przyznam szczerze, że byliśmy zaskoczeni tym spotkaniem. Często bywa, że w rekolekcjach uczestniczą dzieci z katechetami. Ale dzisiaj mamy okazję do bliższego poznania się, wymiany doświadczeń, czy też przedyskutowania problemów wychowawczych - powiedziała dyrektor Nowak. Również Magdalena Płaskocińska była zaskoczona takim spotkaniem. - Mam nadzieję, że to pierwsze spotkanie będzie owocowało. Dobrze, że nauczyciele wychodzą poza szkołę. Dlatego wiele oczekuję po takiej formule spotkań - powiedziała nauczycielka.

Kiedy nauczyciele przy kawie wymieniali się doświadczeniami, młodzież uczestniczyła w śniadaniu rekolekcyjnym. - To bardzo fajna forma rekolekcji. Byliśmy na Mszy świętej, a teraz jemy drugie śniadanie. Czy warto? Po frekwencji widać, że warto - powiedział Daniel, uczeń Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Radomiu.

Podobny przebieg mają również rekolekcje w kościele księży filipinów Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu. Po nabożeństwie Słowa Bożego, uczniowie szkoły katolickiej św. Filipa Neri wzięli udział w śniadaniu. Wioletta Pysiak jest zadowolona z takiego przebiegu rekolekcji. - Ten czas poświęcamy na pogłębianie naszej wiary. Nie ma zajęć szkolnych, ale mamy zajęcia duchowe, z których możemy wiele wynieść. Śniadania to coś nowego, ale jest sens - integruje to nas, całe środowisko szkolne - powiedziała licealistka.

Dyrektor szkoły ks. Mirosław Prasek nie ukrywa, że trzeba dzisiaj poszukiwać nowych form spotkań rekolekcyjnych. - Uczymy naszych uczniów, aby nie uciekali od problemów, ale je rozwiązywali. Proponujemy spotkania w grupach z misjonarzami, którzy stali w obliczu śmierci - powiedział ks. Prasek. Rekolekcje głoszą werbista ks. Henryk Ślusarczyk oraz franciszkanka Zofia Surowiec, która od 11 lat pracuje w Kongo.

Spotkania wielkopostne dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych potrwają do piątku. Równocześnie odbywają się rekolekcje dla maturzystów. W piątek spotka się z nimi bp Henryk Tomasik.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nietypowe rekolekcje wielkopostne w Radomiu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.