Nieudolna renowacja zabytkowego kościoła. Największą "ofiarą" rzeźby cherubów
XVIII-wieczny kościół w Hiszpanii przeszedł nieudolną renowację. Według mediów największą ofiarą prac konserwatorskich stały się rzeźby cherubów.
Mowa o kościele Ermita de Nuestra Señora del Mirón w hiszpańskim mieście Soria w prowincji Kastylia i León. Pochodząca z 1725 roku świątynia ma status zabytku. Niedawno przeszła renowację, która okazała się dość nieudolna. Media szczególnie zwróciły uwagę na rzeźby cherubów, które zdobią wnętrze kościoła, jednak nie tylko one stały się "ofiarą" prac konserwatorskich.
Dominujące w środku budynku biel i złoto uzupełniono barwą łososiową, zamalowując przy okazji niektóre dekoracje.
Na nieudolną renowację zwróciła jako pierwsza grupa Soria Patrimonio, która działa na rzecz ochrony lokalnych zabytków. "Co oni zrobili Ermita de Nuestra Señora del Mirón? Skończyło się na zarysowaniu elementów dekoracyjnych, a cheruby – wcześniej białe – stały się karykaturami" – zauważyli członkowie organizacji.
Un detalle de los angelotes. pic.twitter.com/Qs8i7acAhx
— SoriaPatrimonio (@soriapatrimonio) July 28, 2024
Jak podaje rp.pl, "do sprawy odniosło się również hiszpańskie Towarzystwo Profesjonalnych Restauratorów i Konserwatorów (ACRE), które opublikowało oficjalne oświadczenie. ACRE zwraca w nim uwagę, że projekt renowacji musi otrzymać odpowiednie pozwolenia, że przygotowują go i realizują wykwalifikowani profesjonaliści, zaś interwencję w Ermita de Nuestra Señora del Mirón nazwało ‘atakiem’ na hiszpańskie dziedzictwo kulturowe".
Przedstawiciel diecezji Osma-Soria, która odpowiada za renowację kościoła, przyznał: "Mogę powiedzieć jedynie tyle, że prac w kościele dokonano po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń, zaś ich rezultat niektórym ludziom się podoba, a niektórym nie".
To nie pierwsza nieudolna renowacja obiektu sakralnego w Hiszpanii. W 2012 roku doszło do słynnego przerobienia fresku z wizerunkiem Jezusa Chrystusa przez artystkę-amatorkę, z kolei w 2018 roku skrytykowano renowację rzeźby św. Grzegorza w kościele San Miguel de Estella w mieście Nawarra.
Źródło: rp.pl / tk
Skomentuj artykuł