Niezwykły prezent dla Franciszka od niepełnosprawnych dzieci
Różaniec z chleba dla papieża Franciszka chcą ofiarować papieżowi Franciszkowi niepełnosprawne dzieci z Małopolski. Ten symboliczny dar najmłodszych powstał na planie czwartego odcinka programu Kuchni Papieskiej - serii fabularyzowanych dokumentów o Karolu Wojtyle.
Premiera planowana w programie pierwszym Telewizji Polskiej już w sobotę 23 lipca 2016 r. o godzinie 11.56.
Tematem przewodnim czwartego odcinka Kuchni Papieskiej jest chleb. Film opowiada jak ważny w życiu Karola Wojtyły posiłek z chleba, zarówno w dzieciństwie i w czasach okupacji hitlerowskiej. Także później, kiedy już jako Papież ten symboliczny dar-chleb z czułością całował na powitanie w ojczyźnie.
Film oddaje emocje i zaangażowanie niepełnosprawnych dzieci w tworzenie różańca dla Papieża Franciszka. Pod okiem małopolskiej artystki i rzeźbiarki Aleksandry Biedka, różaniec z chleba wykonują Martyna Gruca i Stanisław Jan Salach w asyście Pana Stanisława Kmiecika (artysta bez rąk) oraz pozostałych dzieci. Wśród nich są wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego nr 6 im. Jana Pawła II W Krakowie przy ul. Niecałej 8.
Premierę odcinka "Chleba Naszego Powszedniego" poprzedziło spotkanie Marszałka Województwa Małopolskiego z dziećmi, które zaprezentowały gotowy różaniec dla Ojca Świętego.
Kuchnia Papieska to dokument filmowy z udziałem znanych osób z dziedzin kultury, nauki i religii wsparty fabularyzowaną retrospekcją historyczną, komentarzami ilustrowanymi i dyskusją w studiu plenerowym. Program w niekonwencjonalny sposób podejmuje trudne tematy i debatę o współczesnych wartościach i problemach społecznych, przeplatając wątek rozmowy wspomnieniem potraw bliskich Karolowi Wojtyle, Janowi Pawłowi II.
- Fabuła każdego odcinka budzi emocje i wzruszenie wśród osób pamiętających dawne smaki z dzieciństwa i wspólne niedzielne obiady. Dla młodych - jest inspiracją i próbą odnalezienia pomostu między tym, co minęło a rzeczywistością - zwracają uwagę producenci filmu z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
Skomentuj artykuł