Nigeria: 83-letni imam uratował 262 chrześcijan. "Błagał napastników, by zabili raczej jego"

Nigeria: 83-letni imam uratował 262 chrześcijan. "Błagał napastników, by zabili raczej jego"
(fot. U.S. Embassy Nigeria / facebook.com)
islamistablog.pl / kw

Rząd USA uhonorował imama Abubakara Abdullahiego Międzynarodową Nagrodą Wolności Religijnej.

W czerwcu 2018 roku Abdullahi pozwolił schronić się 262 osobom - wyznawcom chrześcijaństwa, którzy musieli uciekać przed atakami w rejonie Barkin Ladi w stanie Plateau w środkowej Nigerii.

Ataki zostały przeprowadzone przez pasterską ludność z grupy etnicznej Fulani składającej się w większości z wyznawców islamu.

23 czerwca 2018 roku pasterze przeprowadzili skoordynowane ataki na 10 wiosek, zabijając około setki osób. Gdy dotarli do do wioski Abdullahiego, Gindin Akwati, zażądali wydania chrześcijan, którzy schronili się w jego domu i lokalnym meczecie.

"Imam stanął przed swoimi drzwiami i odmówił napastnikom, błagając ich, by zabili raczej jego niż chrześcijan, którzy znajdowali się w środku" - mówił Sam Brownback, który prowadził ceremonię wręczenia nagrody jako ambasador wolności religijnej.

DEON.PL POLECA

"Jego działania świadczą o prawdziwej odwadze, prawdziwej bezinteresowności i prawdziwej braterskiej miłości" - dodał Brownback.

Abubakar Abdullahi stał się również bohaterem lokalnych mediów oraz wielu Nigeryjczyków, którzy - pomimo różnych wyznań - żyją w pokoju.

"Jego głos był głośniejszy niż jakikolwiek inny" - czytamy w jednym z nigeryjskich portali.

"Imam uczy tego, jak budować pokój" - piszą twórcy islamistablog.pl - "Imam Abdullahi podążał w tym wprost za naukami Proroka Muhammada. Warto przypomnieć choćby fragment przywileju ochrony, który Prorok Muhammad nadał chrześcijanom":

To jest przesłanie przymierza Muhammada Ibn Abdallaha dla tych, którzy przyjmują chrześcijaństwo, bliskich i dalekich - jesteśmy z nimi. Zaprawdę ja, moi słudzy, moi pomocnicy i wszyscy wierni bronią ich, ponieważ chrześcijanie są moimi obywatelami i na Boga, jestem przeciwko wszystkiemu, co im przeszkadza.

Dokument do dziś znajduje się w klasztorze św. Katarzyny na Synaju. Link do niego znajduje się tutaj.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Danuta Piekarz

Niech nad waszym gniewem nie zachodzi słońce! (Ef 4,26)

Często myślimy, że gniew jest zły i grzeszny. Tymczasem w Piśmie Świętym wielokrotnie odnajdujemy obraz zagniewanego Boga. Jak to rozumieć? Czy Bóg się „złości” tak samo...

Skomentuj artykuł

Nigeria: 83-letni imam uratował 262 chrześcijan. "Błagał napastników, by zabili raczej jego"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.