Nigeria i pismo święte przez telefon

Nigeria i pismo święte przez telefon
(fot. flickr.com/ by JonJon2k8)
5 lat temu
KAI / pz

W czterech językach miejscowych i po angielsku można słuchać od kilku dni w telefonach komórkowych w całej Nigerii Pisma Świętego. Stało się to możliwe dzięki pomysłowości i wytrwałości 25-letniego Kayode Sowole - studenta informatyki uniwersytetu w Lagos, dawnej stolicy i ciągle największym mieście tego kraju.

Teksty biblijne można usłyszeć za pomocą aplikacji umożliwiającej bezpłatne i natychmiastowe ściąganie ich na smartfony. Ich posiadacze w Nigerii mogą w ten sposób słuchać tekstów Starego i Nowego Testamentu w kilku głównych językach miejscowych: joruba, hausa, igbo i tzw. English Pidgin, czyli uproszczonym angielskim z elementami miejscowych języków oraz w samym angielskim.

Twórca nowego programu w rozmowie z dziennikarzami wyraził przekonanie, że jego kraj - niezależnie od krwawego konfliktu, jaki obecnie przeżywa, związanego z działalnością islamskiej sekty Boko Haram - może znaleźć w sobie energię do przezwyciężenia obecnych trudności na tle etnicznym i rozpocząć nowy etap rozwoju. Punktem wyjścia do tego są właśnie możliwości, jakie stwarza informatyka i jej produkty.

"Dzięki tej aplikacji masz Biblię zawsze ze sobą, i to w języku, który najbardziej ci odpowiada" - wyjaśnił Sowole. Dodał, że nie mniej ważna jest także możliwość łączenia się w każdej chwili z internetem, gdyż tekst raz ściągnięty do pamięci smartfona, pozostaje już na zawsze do dyspozycji słuchacza.

Przekłady biblijne na główne języki miejscowe ukazały się po raz pierwszy pod koniec XIX wieku dzięki wysiłkom niektórych zgromadzeń misyjnych. Całkowitą nowością jest natomiast tłumaczenie Pisma Świętego na pidżyn.

Obecna nowinka techniczna dała jego twórcy nagrodę w wysokości miliona nairów (ok. 4,5 tys. euro), ufundowaną przez największego operatora komórkowego w Nigerii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nigeria i pismo święte przez telefon
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Nigeria i pismo święte przez telefon
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.