Nosowski: Kościół uczy się rozliczania hierarchów

Nosowski: Kościół uczy się rozliczania hierarchów
(fot. episkopat.pl // Błażej Benisz, CC BY-SA 2.5 via Wikimedia Commons)
1 rok temu
Więź / kk

"Biskup Janiak odchodzi definitywnie i odchodzi w niesławie" - podkreśla redaktor naczelny "Więzi".

"Trzeba by kompletnie nie mieć kontaktu z rzeczywistością, aby uwierzyć, że ogłoszona dziś rezygnacja ks. Edwarda Janiaka z urzędu biskupa kaliskiego to wyraz jego dobrej nieprzymuszonej woli" - twierdzi Zbigniew Nosowski.

Zdaniem redaktora naczelnego 'Więzi" bp Janiak został postawiony przed wyborem: albo rezygnacja, albo odwołanie i "wybrał wariant mniej kompromitujący dla siebie", choć komunikat nuncjatury nie wskazuje przyczyn rezygnacji biskupa kaliskiego.

Z rezygnacją są związane jednak poważne zmiany. Po pierwsze abp Ryś przestał być administratorem sede plena, a stał się administratorem sede vacante, zatem faktycznie zastępuje bp. Janiaka, który już nie kieruje diecezją kaliską. Po drugie z komunikatu nuncjatury wyraźnie wynika, że postępowanie wyjaśniające dotyczące oskarżeń o krycie nadużyć seksualnych jest w toku.

Kluczowa decyzja dotyczy jednak kaliskiego seminarium, które zostało czasowo zamknięte. Jego alumni będą odbywać formację w Poznaniu. "Decyzja o zamknięciu seminarium oznacza, że w Watykanie zrozumiano, iż w diecezji kaliskiej nie wystarczą zmiany personalne, lecz trzeba reform strukturalnych. (...) Taki wniosek oznacza odejście od polityki zagłaskiwania i bagatelizowania problemów na rzecz szczerego mierzenia się z nimi" - pisze Nosowski. Wątek seminarium pojawił się również w drugiej linii zarzutów wobec bp. Janiaka. który miał się dopuszczać mobbingu na byłym rektorze ks. Górskim.

"Sposób wyjaśnienia odejścia biskupa Janiaka pokazuje, że Kościół uczy się wreszcie – powoli, ale jednak – wprowadzać w życie zasadę rozliczalności hierarchów sprawujących w nim najwyższą władzę. (...) Biskup Janiak odchodzi definitywnie i odchodzi w niesławie" - podkreśla redaktor naczelny "Więzi".

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Nosowski: Kościół uczy się rozliczania hierarchów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.