Sprawa bp. Janiaka trafiła do Watykanu. Zakończyło się dochodzenie diecezjalne

Sprawa bp. Janiaka trafiła do Watykanu. Zakończyło się dochodzenie diecezjalne
(fot. BP KEP)
Interia.pl / kk

Jak informuje portal Interia zakończyło się diecezjalne dochodzenie w sprawie biskupa Janiaka. Ustalenia zostały przekazane do Watykanu.

Dochodzenie zostało rozpoczęte w związku z zarzutami o zaniechanie jakiego miał się dopuścić bp Janiak w stosunku do ks. Arkadiusza H., który wykorzystywał nieletnich w diecezji kaliskiej. Sprawę ujawnili bracia Sekielscy w filmie „Zabawa w chowanego”. Na doniesienia zareagował prymas Polski abp Wojciech Polak, który powoławszy się na motu proprio „Vos estis lux mundi” zgłosił sprawę do Stolicy Apostolskiej, a ta uruchomiła dochodzenie na poziomie diecezji. Prowadził je abp Stanisław Gądecki.

Dziennikarze Interii skontaktowali się z prymasem Polakiem, który poinformował, że dochodzenie prowadzone w Polsce już się zakończyło.

"O ile mi wiadomo postępowanie prowadzone w Polsce zostało już zakończone, a sprawa przekazana do Stolicy Apostolskiej. Czekamy na jej decyzje" - mówi prymas.

W trakcie dochodzenia nie przesłuchano dwóch pokrzywdzonych przez księdza H., którzy są bohaterami filmu Sekielskich. To bracia Jakub i Bartłomiej Pankowiak.

„Pojechałem do Poznania po telefonie od asystenta abpa Gądeckiego, ale ze względów proceduralnych przesłuchanie się nie odbyło” - mówi Interii Jakub Pankowiak. Przesłuchanie miało mieć miejsce latem, ale bracia nie zostali ani wysłuchani, ani nie otrzymali żadnych dalszych informacji. „Nie ponowiono także próby kontaktu i próby zebrania naszych zeznań” - dodaje.

Interia twierdzi, że zeznania złożyła matka Andrzeja Hurnego, trzeciego pokrzywdzonego z filmu Sekielskich, pani Ewa Hurny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Sprawa bp. Janiaka trafiła do Watykanu. Zakończyło się dochodzenie diecezjalne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.