Notre Dame: odnaleziono niezwykły relikwiarz. To symbol zaparcia się św. Piotra, ale też mocy, jaką Bóg chroni Paryż

Notre Dame: odnaleziono niezwykły relikwiarz. To symbol zaparcia się św. Piotra, ale też mocy, jaką Bóg chroni Paryż
(fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)
PAP / kw

Relikwiarz z iglicy katedry Notre Dame de Paris odnaleziono we wtorek. Wewnątrz spatynowanego repusowanego miedzianego koguta, symbolu zaparcia się św. Piotra, ocalały relikwie patronki Paryża św. Genowefy, patrona Francji św. Dionizego i fragment korony z cierni.

"Szczęśliwie kogut się odnalazł" - powiedział we wtorek Patrick Palem, były prezes i obecny doradca firmy Socra z Marsac-sur-l'Isle w departamencie Dordogne, której powierzono odrestaurowanie 16 dziewiętnastowiecznych figur z repusowanej miedzi, zabranych w ubiegły czwartek z dachu katedry Notre Dame, gdzie otaczały iglicę postawioną tam przez architekta Eugene'a Viollet-le-Duca.

Są to figury czterech ewangelistów oraz 12 apostołów, wśród których Viollet-le Duc miał uwiecznić swoje rysy, nadając je św. Tomaszowi. Patrzy on, nie jak pozostali, na Paryż, ale jakby przyglądał się samej iglicy.

Szymon Hołownia: to człowiek podpala katedry, nie Bóg >>

Natomiast kogut miał zostać zdjęty z iglicy dopiero w czerwcu i wysłany do warsztatu odnowy i konserwacji dzieł sztuki i zabytków (Socra).

Według władz kościelnych w środku koguta znajdują się m.in. relikwie św. Genowefy, często przedstawianej z dwoma kluczami Paryża u pasa, jako opiekunki miasta i inicjatorki budowy słynnej bazyliki opactwa w Saint-Denis, zapoczątkowującej we Francji sztukę gotyku. Kościół ten, pod wezwaniem św. biskupa Dionizego, patrona całej Francji, pełnił funkcję głównej nekropolii jej władców.

Przechowywano w nim obok relikwii insygnia koronacyjne oraz inne regalia francuskie. Relikwiarz świętej, z poświęconego jej kościoła, w którego miejscu obecnie stoi Panteon, zniszczono, paląc publicznie w 1793 roku jej relikwie.

Miedziany kogut zawiera także relikwie św. Dionizego, pierwszego biskupa Paryża i męczennika, oraz fragment korony cierniowej. Również one mają moc chronienia Paryżan.

Czy Bóg chce nam coś powiedzieć przez pożar Notre Dame? >>

Relikwiarz, który przetrwał zawalenie się w pożarze iglicy sięgającej prawie 100 metrów i wysoką temperaturę, trzeba zbadać, czy zachował się w całości i zadecydować, czy na odrestaurowanej iglicy umieszczać go z powrotem czy też jego kopię - powiedział Palem.

W czasie, kiedy w połowie XIX wieku powierzano Viollet-le-Ducowi restaurację Notre Dame po rewolucyjnych zniszczeniach, architekt miał zaledwie 30 lat. Wzniósł iglicę, która zastąpiła zlikwidowaną w XVIII wieku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Karol Wilczyński
14,00 zł
19,99 zł

Pięć słów, które mogą zmienić wszystko

„Jezu, Ty się tym zajmij – i wszystko jasne. Cudowna modlitwa, dzięki której rozwiążą się wszystkie moje problemy”.

Ale czy na pewno? I czy na pewno zadziała w taki...

Skomentuj artykuł

Notre Dame: odnaleziono niezwykły relikwiarz. To symbol zaparcia się św. Piotra, ale też mocy, jaką Bóg chroni Paryż
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.