Nowa ewangelizacja to wyjście do świata

Nowa ewangelizacja to wyjście do świata
(fot. Janusz Halczewski / Wikimedia Commons)
6 lat temu
KAI / kn

Nowa ewangelizacja to wyjście do świata z żywą wiarą - podkreślił abp Henryk Hoser. Biskup warszawsko-praski przewodniczył uroczystej Mszy św. w domu Instytutu Szensztackiego Sióstr Maryi w Otwocku-Świdrze, gdzie odbył się Kongres Prowincjalny w którym uczestniczyły siostry z poszczególnych placówek w kraju i delegatur na Wschodzie.

W tym roku Instytut obchodzi 50-lecie swojego istnienia w Polsce a cały Ruch Szensztacki 100-lecie.

W homilii abp Hoser przypomniał, że Bóg jest źródłem dobra i daje człowiekowi wzrost. - Nigdy nie powinniśmy wątpić, że dzieła Boże rosną jego siłą a nie naszą. Owszem, jak pisze św. Paweł, posługuje się on człowiekiem ale źródłem rozwoju Królestwa Bożego i źródłem każdego dobra jest sam Bóg a nie my - podkreślił kaznodzieja.

Biskup warszawsko-praski zachęcał także siostry aby coraz bardziej żyły swoim charyzmatem. - Waszym powołaniem jest gorliwość apostolska wyrażająca się w hojności i wobec Boga i ludzi - zaznaczył.

Po liturgii odbyła się konferencja poświęcona nowej ewangelizacji. - Niech tegoroczny jubileusz będzie dla was okazją do sięgnięcia do korzeni i twórczego spojrzenia w przyszłość. Powinno ono jednak dokonywać się w świetle Słowa Bożego aby nic z tego co dawne a dobre nie zagubić. Nowa ewangelizacja nie polega bowiem na potępieniu przeszłości , tak jak to się stało w kryzysie posoborowym na zachodzie. Tworzono wówczas nowy świat oparty na ideach bardzo doczesnych i krótkowzrocznych i efekty tego możemy dziś obserwować - stwierdził abp Hoser.

Prawdziwa ewangelizacja jest głoszeniem żywego doświadczenia Słowa Bożego, które jest w stanie dotknąć i przemienić człowieka, które jest w stanie przekształcić świat. To nie jest zatem głoszenie teorii , czy ideologii. Stąd tak ważne jest osobiste świadectwo - podkreślił bp warszawsko-praski.

Przywołując słowa papieża Benedykta XVI abp Hoser zwrócił także uwagę na potrzebę nieustannego dostosowywania środków głoszenia Dobrej Nowiny do zmian cywilizacyjnych. - To nie może być przepowiadanie językiem doktrynalnym, językiem akademickim który zna bardzo wąskie grono zainteresowanych.

Teoretyczne przygotowanie nie powinno nas zwalniać od tego by mówić językiem zrozumiałym i w sposób zrozumiały dla współczesnego człowieka. Jest to szczególnie istotne w duszpasterstwie młodzieży, która posługuje się nowoczesnymi środkami komunikacji takimi jak Facebook, czy Twitter. W tym kontekście jednym z głównych wyzwań jakie stoi przed tymi którzy pracują z młodymi ludźmi jest kształtowanie w nich umiejętności wyrażania swoich myśli i uczyć - zauważył biskup warszawsko-praski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowa ewangelizacja to wyjście do świata
Komentarze (1)
E
ewangelizacja.lomza@gmail.com
6 kwietnia 2014, 12:19
w Łomży powstała nowa strona dotyczaca nowej ewangelizacji [url]http://www.ewangelizacja.lomza.pl/[/url]

Skomentuj artykuł

Nowa ewangelizacja to wyjście do świata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.