Nowa "kultura podejmowania decyzji" papieża

Nowa "kultura podejmowania decyzji" papieża
(fot. Johannes Joas / Wikimedia Commons)
KAI / kn

Pod papieżem Franciszkiem nastała nowa kultura podejmowania decyzji w Watykanie - uważa kard. Walter Kasper.

"Papież dopuścił do wolnej dyskusji" - powiedział dziennikarzom w Monachium emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. W piątek otrzymał on Niemiecką Nagrodę Kultury. Uroczystość odbyła się pod patronatem premiera Bawarii Horsta Seehofera.

Jak napisano w uzasadnieniu przyznania nagrody w wysokości 30 tys. euro, kard. Kasper otrzymał ją za "nadzwyczajne, wybitne zasługi dla promocji jedności chrześcijan". W szczególności dotyczy to jego pracy ekumenicznej w Niemczech. Laureat przekazał pieniądze z nagrody na rzecz Fundacji swojego imienia, która zajmuje się promocją teologii i dzieła kard. Kaspera. Niemiecki purpurat powiedział, że był zaskoczony przyznaniem nagrody i wyraził radość, że ekumenizm został tym samym uznany za część kultury.

Jak ujawnił w rozmowie z dziennikarzami w najbliższy czwartek w Watykanie wygłosi zasadniczy referat podczas zebrania Kolegium Kardynalskiego. Odnosząc się do nowych nominacji kardynalskich, niemiecki purpurat powiedział, że papież Franciszek chce nimi "wytoczyć nowe tory dla przyszłości i tym samym dla przyszłego konklawe". Jego zdaniem wśród nominatów są duszpastersko doświadczeni, otwarci i "nie tylko dopasowani" mężczyźni. Przypomniał, że na początku XX w. spoza naszego kontynentu było jedynie 25 proc. katolików, a obecnie jedną czwartą Kościoła stanowią Europejczycy.

DEON.PL POLECA

Za największe zagrożenie dla chrześcijaństwa na Zachodzie kardynał uznał obojętność. "Jej następstwem jest intelektualna i duchowa pustynia, na której nie mają więcej sensu pytania o religię. Religia powinna mieć coś wspólnego z fascynacją. Przez to na Zachodzie momentalnie staliśmy się chorzy" - powiedział kard. Kasper i przypomniał w tym kontekście niemieckiego jezuitę ks. Karla Rahnera (1904-84), który powiedział: "Ateista jest dla mnie duszpasterskim szczęściem. Wreszcie dane mi jest podyskutować z takim człowiekiem o moich własnych poglądach".

Zdaniem kard. Kaspera Kościół katolicki powinien dać w poszczególnych przypadkach "nową szansę" dla osób, które ponownie zawarły związek małżeński. Zastrzegł przy tym, że powinno być zachowane zasadnicze, katolickie rozumienie małżeństwa i rodziny. "Dla osób znajdujących się w takiej sytuacji powinno się znaleźć drogę między rygoryzmem i legalizmem. Papież widzi ten problem" - powiedział kardynał.

Niemiecki purpurat w pontyfikacie Franciszka widzi nowe szanse dla ekumenizmu. Jego zdaniem papież może wnieść do niego swoje doświadczenia w kontaktach z prawosławnymi, zielonoświątkowcami i żydami, gdy był arcybiskupem Buenos Aires. Kard. Jorge Mario Bergoglio używał pojęcia "pojednanej różnorodności", a "dialog książkowy zamienił w przyjaźń z rabinem".

Kard. Kasper przypomniał, że w dialogu ekumenicznym wszyscy opowiadają się za jednością. Ostatecznie jednak, każdy teologicznie coś innego rozumie pod tym pojęciem. W związku z tym, należy to wyjaśnić. W tym kontekście kardynał wezwał aby Kościoły odrobiły swoją pracę domową.

Dla niego wspieranie przez Franciszka wizji Kościoła bardziej synodalnego jest właściwą drogą. Dzięki temu mogą być rozwiązane obecne problemy z Kościołami lokalnymi, a co też wychodzi na przeciw oczekiwaniom Kościołów prawosławnych.

Kardynał, który do 2010 r. przewodniczył Papieskiej Radzie ds. Popierania Jedności Chrześcijan, wskazał na wagę osobistych spotkań i relacji z chrześcijanami innych Kościołów. "Jeśli istnieje przyjaźń i zaufanie, wtedy wszystko wychodzi" - podkreślił. Jak wyznał, takie doświadczenie wyniósł ze swych licznych pobytów w Moskwie, w trakcie których również rolę odgrywały wódka i barszcz, choć czasami ciało odmawiało już posłuszeństwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowa "kultura podejmowania decyzji" papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.