Nowe korony dla Matki Bożej Jasnogórskiej

Radio Watykańskie

Nowe korony na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej będące wotum Narodu Polskiego w 100. rocznicy rekoronacji ikony pobłogosławił Benedykt XVI. Uroczystość odbyła się po dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Do Rzymu udała się 6-osobowa delegacja z Jasnej Góry na czele z przeorem o. Romanem Majewskim OSPPE. Benedykt XVI poprosił Polaków, by modlili się w jego intencjach na Jasnej Górze.

„To dzisiejsze wydarzenie było ścisłym nawiązaniem do tego, co działo się 100 lat temu, kiedy to Papież święty Pius X przekazał narodowi dar w postaci koron dla cudownego obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze po kradzieży w 1909 r. Wtedy wypowiedział znamienne słowa: «Dla ukochanego Narodu dar»” – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Majewski. Przeor Jasnej Góry dodał, że teraz, kiedy naród jest wolny, sam, dobrowolnie może się na te korony składać i złożyć je w duchu wdzięczności, miłości i nadziei, jaką pokładamy w Maryi Królowej Polski. „Stąd konieczne było to błogosławieństwo Papieża, żeby Stolica Apostolska właśnie w osobie Benedykta XVI była obecna. Tak, jak wcześniej Pius X zrobił ten krok dla narodu, teraz ten naród prosi Papieża o takie błogosławieństwo dla tego votum w 100-lecie koronacji”.

O. Majewski dodał, że Papież spotkał się z delegacją z Jasnej Góry na zakończenie audiencji. „Kiedy powiedziałem Ojcu Świętemu, że przywieźliśmy korony, powiedział z uśmiechem: „Matka Boża ma tyle koron”. Wtedy nawiązałem do wydarzeń sprzed 100 lat. Ojciec Święty bardzo się tym zainteresował. Pochylił się nad koronami i słuchał opisu. Pokazywaliśmy mu szczególnie wyjątkowe kamienie w koronie: kamień z księżyca, z Marsa, z Merkurego. Te kamienie potwierdzone są badaniami różnych uniwersytetów na świecie łącznie z NASA. Są włączone w całą symbolikę korony Matki Bożej. Znajdują się w niej też kamienie z Groty Zwiastowania w Nazarecie, a korona Pana Jezusa przyozdobiona jest maleńkim kamieniem z Golgoty w Jerozolimie. Papież przyglądając się tym szczegółom powiedział: «Rzeczywiście korona ta spadła z nieba dla Matki Bożej»” – opowiada o. Majewski. Dodaje, że na zakończenie spotkania Benedykt XVI poprosił, by pamiętać o nim szczególnie w modlitwie przed obrazem Czarnej Madonny.

O. Roman Majewski wyraził nadzieję, że koronacja odbędzie się jeszcze w roku 100-lecia rekoronacji. „Myślę, że będzie to po zakończeniu wielkiej nowenny, jaką rozpoczęliśmy w styczniu pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Henryka Muszyńskiego. Nowenna pierwszych sobót, które na Jasnej Górze są obchodzone jako Soboty Królowej Polski w myśl sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Po tej nowennie pewnie będzie czas na koronację, a wypada to we wrześniu. Czy będzie to wrzesień, zobaczymy, dokładnej daty jeszcze nie ustalaliśmy” – powiedział przeor Jasnej Góry.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowe korony dla Matki Bożej Jasnogórskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.