Nowe władze Papieskiego Wydz. Teologicznego
Ks. prof. Krzysztof Pawlina będzie od 1 września pełnił funkcję rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie i kierownika Sekcji św. Jana Chrzciciela PWTW. Dotychczasowy rektor o. dr hab. Zbigniew Kubacki SJ będzie odtąd prorektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie oraz kierownikiem Sekcji św. Andrzeja Boboli PWTW czyli Collegium Bobolanum.
Ks. Krzysztof Pawlina (ur. 1959 r.) jest profesorem teologii pastoralnej, autorem wielu publikacji o młodzieży i dla młodzieży. Święcenia kapłańskie otrzymał 8 czerwca 1986 roku. W latach 1997-2010 był rektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Funkcję rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, Sekcji św. Jana Chrzciciela, pełni od 1 września 2010 r. Interesuje się problemami współczesnego duszpasterstwa i eklezjologii. Znane są jego książki o nowej ewangelizacji i duszpasterstwie w zmieniającej się sytuacji w Polsce. Jako wieloletni rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie publikował wiele książek dotyczących formacji kapłańskiej i życia duchowego.
O. Zbigniew Kubacki, jezuita, jest profesorem teologii dogmatycznej, prorektorem PWT w Warszawie i kierownikiem Collegium Bobolanum. Jest autorem wielu publikacji z dziedziny teologii dogmatycznej i teologii religii. Interesuje się kwestiami związanymi z dialogiem międzyreligijnym.
Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie (PWTW) jest to wyższa szkoła teologiczna erygowana 3 maja 1988 roku przez Stolicę Apostolską. PWTW tworzą dwie Sekcje posiadające odrębną osobowość prawną: Sekcja św. Jana Chrzciciela mieszcząca się przy ul. Dewajtis 3 oraz Collegium Bobolanum przy ul. Rakowieckiej 61.
Uczelnia wyrosła z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Warszawskiego, którego studentami byli alumni Metropolitalnego Seminarium Duchownego Św. Jana Chrzciciela. Po zamknięciu tego wydziału w 1954 roku, klerycy pobierali naukę na nowo utworzonej Akademii Teologii Katolickiej. Władza archidiecezjalna nie mogła już jednak zapewnić akademickich studiów teologicznych alumnom przychodzącym na pierwszy rok studiów seminaryjnych. W tej nowej sytuacji mogli oni zdobywać jedynie wykształcenie teologiczne na poziomie Seminarium Duchownego i tym samym nie posiadali wykształcenia wyższego, uznawanego przez władze państwowe.
Podobnie studia seminaryjne nie pozwalały na zdobycie wykształcenia akademickiego uznawanego przez ówczesne prawodawstwo kościelne. Sytuacja taka trwała kilka lat i wymagała znalezienia jakiegoś rozwiązania. Powstała zatem myśl powołania akademickiego studium teologii z prawami kościelnymi, niezależnego od powstałej i działającej Akademii Teologii Katolickiej. Dnia 1 października 1962 r. w piśmie skierowanym do Stolicy Apostolskiej Prymas Wyszyński prosił o możliwość otworzenia własnej uczelni, w której alumni Metropolitalnego Seminarium Warszawskiego mogliby uzyskiwać stopień bakalaureatu i licencjatu. Na to pismo Święta Kongregacja Seminariów i Uniwersytetów odpowiedziała 8 listopada 1962 r. dekretem powołującym Akademickie Studium Teologii z prawem nadawania dwóch stopni akademickich: bakalaureatu i licencjatu.
W 1981 roku podjęto starania o utworzenie w Warszawie Papieskiego Wydziału Teologicznego, który powstał ostatecznie 3 maja 1988 r. na mocy dekretu Kongregacji Wychowania Katolickiego, łącząc w sobie dwie Sekcje: św. Jana Chrzciciela powstałą z ASTK i św. Andrzeja Boboli powstałą z Wydziału Teologicznego oo. Jezuitów. Każda z nich posiada kościelną osobowość prawną, a od 30 czerwca 1989 r., czyli od czasu "Umowy między Rządem PRL a Konferencją Episkopatu Polski w sprawie uregulowania statusu wyższych uczelni papieskich", także państwowe prawa wyższej uczelni. Tę sytuację potwierdza także art. 15 ust. 2 Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską. Ostateczne zatwierdzenie Statutów PWTW przez Kongregację do Spraw Wychowania Katolickiego miało miejsce 15 stycznia 1994 r.
Skomentuj artykuł