Nowi biskupi w Niemczech i Kolumbii

Nowi biskupi w Niemczech i Kolumbii
List nuncjusza papieskiego, informujący o ustanowieniu Konrada Zdarsy nowym biskupem Augsburga (fot. EPA/STEFAN PUCHNER)
10 lat temu
Radio Watykańskie

Benedykt XVI mianował ordynariuszem diecezji augsburskiej w południowych Niemczech 66-letniego bp. Konrada Zdarsę. Przez ostatnie trzy lata kierował on diecezją Görlitz w pobliżu granicy z Polską. Należy także do grupy kontaktowej episkopatów Polski i Niemiec. Bp Zdarsa inicjował m.in. wspólne polsko-niemieckie uroczystości religijne łączące katolików z obu krajów, jak np. tegoroczna transgraniczna procesja Bożego Ciała z Görlitz do Zgorzelca. W ubiegłym roku potępił antypolską kampanię neonazistowskiej partii NPD prowadzoną na terenach dawnej NRD.

Sytuacja Kościoła lokalnego w Augsburgu, którym pokieruje bp Zdarsa, jest wyjątkowo trudna. Dzieje się tak w związku z dymisją w atmosferze skandalu jego poprzednika, bp. Waltera Mixy, pod którego adresem wysuwano szereg oskarżeń, łącznie z molestowaniem seksualnym nieletnich. Żadnego z tych zarzutów nie udowodniono, jednak znamienne, że część z nich padło ze strony środowisk kościelnych. Sam bp Mixa przeprosił wiernych za swoje błędy i na polecenie Papieża wycofał się z życia publicznego Kościoła.

Ojciec Święty przyjął także rezygnację złożoną ze względu na wiek przez 78-letniego kard. Pedro Rubiano Sáenza z funkcji metropolity Bogoty. Na jego miejsce Papież mianował 68-letniego arcybiskupa Barranquilli, Rubéna Salazara Gómeza, stojącego zarazem na czele Konferencji Episkopatu Kolumbii. Nominacja zbiegła się w czasie z obradami plenarnymi kolumbijskich biskupów (6-9 lipca). Przedmiotem posiedzenia jest refleksja nad 200-leciem niepodległości tego latynoamerykańskiego kraju. Głównym przedmiotem troski Kościoła w Kolumbii jest sytuacja społeczna naznaczona pogłębiającym się ubóstwem i bezrobociem wśród znacznej części społeczeństwa, tlącą się wojną domową oraz konfliktem politycznym z sąsiednimi krajami: Ekwadorem i Wenezuelą.

W tych ostatnich kwestiach Kościół wyraża umiarkowany optymizm. Zdaniem sekretarza generalnego episkopatu, bp. Juana Vicente Córdoby Villoty, jest nadzieja, że nowy rząd prezydenta Juana Manuela Santosa podejmie negocjacje z Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii. Natomiast przewodniczący episkopatu, dzisiejszy nominat abp Rubén Salazar Gómez, za pozytywny znak uznał gotowość prezydenta Wenezueli Hugo Cháveza do przyjazdu na inaugurację nowej prezydentury do Bogoty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Nowi biskupi w Niemczech i Kolumbii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.