Nowy papież to szansa na "nowy początek"
Wybór nowego papieża jest szansą na "nowy początek" w Kościele - uważa abp Robert Zollitsch, przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów. Podkreślił, że następca Benedykta XVI, nieobciążony problemami "Vatileaks" ani kryzysem wokół lefebrystów, może wyznaczyć nowe akcenty.
W Trewirze rozpoczęło się 18 lutego wiosenne zebranie episkopatu Niemiec, które zdominowały problemy związane z ustąpieniem Ojca Świętego i zbliżającym się konklawe.
Kościół katolicki potrzebuje papieża, który w sposób zdecydowany i jasny będzie reprezentował zasadniczą linię wiary i etos Kościoła - twierdzi kard. Karl Lehmann. Wieloletni przewodniczący niemieckiego episkopatu skrytykował jednocześnie "centralistyczne tendencje", które "wzięły górę w niektórych ośrodkach kurialnych". Jego zdaniem papież Benedykt czuł się "raczej osamotniony" i być może rozczarowany pewnymi sytuacjami w Watykanie. Kto wie, czy nie był to jeden z powodów jego decyzji o ustąpieniu - dodał biskup Moguncji.
Biskupi Spiry i Trewiru - Karl-Heinz Wiesemann i Stephan Ackermann uważają, że następcą Benedykta XVI może zostać kardynał z Afryki albo Ameryki Łacińskiej. - Nic nie zaszkodziłoby Kościołowi, gdyby kolejny papież pochodził z regionu, w którym życie kościelne się dynamicznie rozrasta - powiedział bp Wiesemann.
A według bp. Ackermanna "Kościół staje się coraz bardziej międzynarodowy i większe szanse powinien mieć niekoniecznie reprezentant Europy". Nowy papież nie musi być koniecznie "liberalny, ale musi być wyrazisty i autentyczny" - dodał hierarcha niemiecki.
W kilku wywiadach dla niemieckich mediów biskupi dali do zrozumienia, że z wielką uwagą przyjmowane będą wystąpienia kardynałów, którzy wezmą udział w marcowym konklawe. Są nimi Karl Lehmann z Moguncji, Reinhard Marx z Monachium i Fryzyngi, Joachim Meisner z Kolonii oraz Rainer Maria Woelki z Berlina, a także Paul Josef Cordes, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady "Cor Unum" i Walter Kasper, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, który w Trewirze wygłosi specjalny referat na temat roli kobiety w Kościele. Na tę kwestię - "Kobiety w życiu i posłudze Kościoła" zaplanowano nawet cały dzień obrad.
Oprócz tego biskupi zajmą się dalszym procesem wyjaśniania przypadków pedofilii wśród duchownych. Ten temat wywołuje szczególne emocje w niemieckim społeczeństwie, ponieważ w styczniu episkopat zerwał współpracę z Dolnosaksońskim Instytutem Badań Kryminologicznych, który nie stosował się do wspólnych ustaleń. Posądzano wtedy biskupów o chęć cenzurowania badań.
Podczas wiosennych obrad biskupi przedstawią też najnowszy modlitewnik i śpiewnik, który od jesieni używany będzie we wszystkich parafiach, a także podsumują prace przygotowawcze do Krajowego Kongresu Eucharystycznego, który odbędzie się na początku czerwca w Kolonii.
Skomentuj artykuł