Nowy prezydent Francji kanonikiem laterańskim?

Nowy prezydent Francji kanonikiem laterańskim?
(fot. EPA/IAN LANGSDON)
KAI / pz

Kapituła bazyliki św. Jana na Lateranie wystosowała wczoraj (8 maja) list do nowego prezydenta Francji, François Hollande’a informując go o przyznaniu, zgodnie z tradycją sięgającą króla Henryka IV, tytułu honorowego protokanonika papieskiej katedry.

Zdaniem francuskiego watykanisty, Antoine-Marie Izoarda socjalistyczny polityk, niezwykle podkreślający zasadę rozdziału Kościoła od państwa zapewne nie zgodzi się na przyjęcie tak bardzo symbolicznego wyróżnienia.

Jak dowiedział się Izoard w liście przekazanym za pośrednictwem ambasady Francji przy Stolicy Apostolskiej zaproszono François Hollande'a do "objęcia" tytułu "pierwszego i jedynego kanonika honorowego". Zauważa on zarazem, że choć socjalistyczny polityk otrzymał 51,6 proc. głosów Francuzów, to głosowało na niego jedynie 21 proc. katolików praktykujących.

Historia tytułu sięga przełomu XVI i XVII wieku, kiedy Henryk IV, Burbon nawrócony na katolicyzm z protestantyzmu, uzyskawszy od papieża akt łaski przekazał na rzecz kapituły bazyliki laterańskiej dochody z opactwa benedyktyńskiego w Clairac w południowo-zachodniej Francji. Z kolei kapituła przyznała pierwszemu francuskiemu monarsze z dynastii burbońskiej tytuł kanonika honorowego. W bazylice umieszczono posąg monarchy, który istnieje po dziś dzień. Zobowiązała się też odprawiać co roku 13 grudnia - czyli w dniu jego urodzin - Mszę w intencji Francji. Tradycję kontynuowano również wówczas, gdy głowami państwa byli cesarze i prezydenci.

Od 1958 roku - czyli od początków V Republiki czterech z sześciu szefów państwa francuskiego przybyło do Rzymu, aby objąć tytuł "pierwszego i jedynego kanonika honorowego" Bazyliki Laterańskiej. Byli to Charles De Gaulle, Valery Giscard d’Estaing, Jacques Chirac i Nicolas Sarkozy. Georges Pompidou i François Mitterrand nie przyjęli tego tytułu.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowy prezydent Francji kanonikiem laterańskim?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.