Kardynał Newman i ta książka sprowadziły ją do Kościoła

Kardynał Newman i ta książka sprowadziły ją do Kościoła
(fot. PAP/EPA/Riccardo Antimiani)
Catholic News Agency / kk

Na wczorajszą kanonizację św. Jana Henryka Newmana przybyła grupa pielgrzymów, którzy nawrócili się na katolicyzm pod wpływem słynnego konwertyty.

John Henry Newman był anglikańskim duchownym, ale z wiekiem zaczął zbliżać się do Kościoła katolickiego i zmarł jako jego kardynał. Wytyczoną przez niego ścieżką poszło wiele osób, wśród nich 24-letnia Elayne Allen, która wczoraj była obecna na Placu Świętego Piotra podczas kanonizacji nowego świętego.

„Zobaczenie, że ktoś kto tak mocno wpłynął na moje myślenie i modlitwę, zostaje świętym, jest głęboko osobiste i wyróżniające. Łaska, którą Bóg obdarował mnie przez tego świętego, przypomniała mi o pięknych i zawiłych sposobach w jakich Bóg nam się objawia” – mówi Allen w rozmowie z CNA.

Elayne wychowała się w rodzinie należącej do kościołów ewangelikalnych. Z pismami Newmana spotkała się dopiero na studiach w Baylor University podczas zajęć z literatury XVIII i XIX wieku.

„Szybko zorientowałam się, że Newman to wymagający, ale i porażająco ciekawy pisarz” – wspomina dziewczyna. Lektura angielskiego kardynała pociągnęła za sobą kolejne pozycje, pogłębiające znajomość katolicyzmu i historii Kościoła.

„W lekturach kierowałam się do Rzymu i Konstantynopola. Coraz jaśniej widziałam, że Kościół jest ciałem chronionym przez Ducha Świętego, który strzeże doktryny. Nie wiedziałam natomiast, która wspólnota jest najbliższa Pismu i wczesnym soborom ekumenicznym” – opisuje Elayne. Wtedy trafiła na „O rozwoju doktryny chrześcijańskiej” kardynała Newmana. Ta książka ogromnie wpłynęła na jej myślenie i na decyzję o konwersji na katolicyzm.

„Przekonałam się, że Kościół katolicki, nawet pomimo wszystkich ekscesów i ekscentryczności, jest jedyną wspólnotą, w której doktryna naprawdę się rozwija. Wiedziałam, że chcę zostać katoliczką” – opisuje Allen, która na początku grudnia 2017 roku wstąpiła do Kościoła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
św. John Henry Newman

Nowe wydanie jednego z najważniejszych tekstów o sumieniu

O sumieniu najwięcej wiedzą ci, którzy go słuchają. Dlatego warto czytać Newmana i po stu latach.
ks. Grzegorz Strzelczyk

„Nie widzieć prawdy jest winą. Człowiek nie...

Skomentuj artykuł

Kardynał Newman i ta książka sprowadziły ją do Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.