Nowy termin „Economy of Francesco“ - papież 21 listopada w Asyżu
Planowany w dniach 26-28 marca w Asyżu międzynarodowy kongres na temat globalnego paktu dla zrównoważonego rozwoju pod hasłem "The Economy of Francesco" został przełożony na listopad. Komitet organizacyjny ogłosił także, że papież weźmie udział w spotkaniu 21 listopada. Oczekiwanych jest ok. 2 tys. młodych przedsiębiorców i ekspertów biznesowych. Powodem zmiany terminu są, zdaniem organizatorów, trudności w podróżowaniu, jakie napotykają obecnie jego uczestnicy.
28 marca zostanie zorganizowana co najmniej jedna transmisja na żywo z Asyżu w celu skontaktowania się z uczestnikami w ich krajach pochodzenia na temat dalszych przygotowań do spotkania. W maju 2020 r. przypada piąta rocznica publikacji encykliki papieża Franciszka "Laudato si`", która przyciągnęła również wiele uwagi na arenie międzynarodowej, także poza kręgami kościelnymi.
W trzydniowym kongresie mają wziąć udział światowej sławy ekonomiści i działacze społeczni. Uczestnictwo zapowiedzieli m.in. laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Amartya Sen, szef amerykańskiej sieci zrównoważonego rozwoju Jeffrey Sachs, krytykująca globalizację Vandana Shiva, laureat Pokojowej Nagrody Nobla Muhammad Yunus, twórca idei mikrokredytów, szwajcarski ekonomista Bruno S. Frey, twórca „Slow-Foodów” Carlo Petrini, Tony Meloto z Filipin, inicjator programu walki z ubóstwem w jego kraju oraz Kate Raworth, zajmująca się badaniami nad zrównoważonym rozwojem.
Organizatorem konferencji jest zakon franciszkanów w Asyżu, watykańska Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka i diecezja Asyżu. W odróżnieniu od tradycyjnych kongresów, ten w mieście św. Franciszka będzie też zawierał takie elementy, jak refleksja i cisza, sztuka i duchowość.
O swojej inicjatywie poinformował papież Franciszek już w maju ub. roku w specjalnym przesłaniu. Podkreślił wówczas, że los naszej planety zależy od nowej gospodarki. W konferencji będą uczestniczyć ludzie, którzy w swoich badaniach naukowych oraz w praktyce zajmują się poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań w gospodarce, „takiej, która nie zabija, a pozwala żyć, która włącza, a nie wyklucza” - zapowiedział papież i podkreślił, że potrzebny jest model gospodarczy oparty na zasadzie solidarności i równości.
Hasło kongresu „The Economy of Francesco” nawiązuje do założyciela wspólnoty franciszkańskiej, św. Franciszka z Asyżu (1181/82-1226), którego wielkimi cechami było ubóstwo i wielbienie dzieła stworzenia. Papież Franciszek nazwał go „wzorem do naśladowania w dziedzinie troski o słabszych oraz o całą ekologię”.
Skomentuj artykuł