Papież Franciszek o tym, jak wyobraża sobie Sąd Ostateczny

Papież Franciszek o tym, jak wyobraża sobie Sąd Ostateczny
Papież Franciszek (fot. Grzegorz Gałązka)
PAP / jb

“Kto nie pomaga innym nie jest prawdziwym chrześcijaninem" - to słowa papieża Franciszka z ukazującej się we wtorek we Włoszech książki, która jest zapisem rozmów, jakie przeprowadził z nim kapelan więzienia w Padwie, ksiądz Marco Pozza.

 

Rozmowy z Franciszkiem nagrał on dla telewizji włoskiego episkopatu TV2000. Fragmenty książki "Ja wierzę, my wierzymy" publikuje w poniedziałek dziennik "Corriere della Sera".

"Kiedy widzę chrześcijan zbyt czystych, którzy znają wszystkie prawdy, są pełni ortodoksji, prawdziwej doktryny i nie są w stanie ubrudzić sobie rąk, by pomóc komuś wstać, mówię im: wy nie jesteście chrześcijanami" - stwierdził papież.

"Nie doszliście jeszcze do chrześcijaństwa" - zaznaczył.

DEON.PL POLECA

Jak podkreślił, "naszym podstawowym przykazaniem jest miłość". Analizuje także zjawisko populizmu stwierdzając, że "uciska ubogich i instrumentalnie wykorzystuje wiarę".

"Inną cechą populizmu jest to, że tworzy kult wokół swego rzecznika, wielkiego kapłana. Poznaliśmy takich wielu, wystarczy pomyśleć o Hitlerze" - dodał papież.

"Uważał się za wybranego, za boga. Populiści to mężczyźni i kobiety, którzy myślą tylko o sobie, a nie o innych, których porzucają na pastwę ubóstwa, zabijają albo pozwalają im umrzeć i podsycają kult swojej osoby" - ocenił Franciszek.

Jego zdaniem symboliczna jest w tym kontekście historia życia Napoleona.

"Człowiek pewny siebie, który sam się koronował, który spróbował perwersyjnej przyjemności zmuszenia papieża do niewoli. Pod koniec jego życia Pan miał dla niego miłosierdzie i sprawił, że poczuł upokorzenia i zmarł jako biedaczyna na wyspie" - powiedział papież.

Zapytany zaś o Sąd Ostateczny, odparł: "Nie wiem, bo nie uczestniczyłem w jego próbie".

"Kiedy zastanawiam się, jak to będzie wyglądało, przychodzi mi na myśl przytulenie. Pan mnie obejmie i powie mi: tu byłeś wierny, tu niezbyt, ale chodź, świętujmy, że przybyłeś. I przebaczy mi błędy, które popełniłem" - dodał Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek o tym, jak wyobraża sobie Sąd Ostateczny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.