Nuncjusz apostolski będzie przewodniczył wprowadzeniu relikwii bł. Bartolo Longo
Bł. Bartolo Longo (bł. Bartłomiej Longo) jest założycielem słynnego sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach. Był wielkim czcicielem Matki Bożej, rozpowszechniał Jej chwałę i głosił Jej cuda.
Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, arcybiskup prałat Pompejów Tommaso Caputo, biskup kielecki Jan Piotrowski oraz pierwszy radca Nuncjatury Apostolskiej w Indiach ks. prałat Henryk Jagodziński będą przewodniczyli uroczystościom wprowadzenia relikwii bł. Bartolo Longo w bazylice Grobu Bożego w Miechowie, w czwartek 24 sierpnia.
Bartolo Longo jest jednym beatyfikowanym świeckim członkiem w historii zakonu bożogrobców, którzy mają swą siedzibę w Miechowie. W Miechowie znajduje się najstarsza replika kaplicy Bożego Grobu w Europie, stąd miejsce zyskało nazwę "polskiej Jerozolimy". Bożogrobców do Miechowa sprowadził komes Jaksa w XII wieku.
Bł. Bartolo Longo (bł. Bartłomiej Longo) jest założycielem słynnego sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach. Był wielkim czcicielem Matki Bożej, rozpowszechniał Jej chwałę i głosił Jej cuda. Bł. Bartłomiej to także jedyny świecki członek w historii Zakonu Bożogrobców, który został beatyfikowany. Nawrócił się do Boga na wzór św. Pawła.
- Mamy nadzieję na liczny udział pielgrzymów w tym dniu w Miechowie. Zachęcamy księży wraz z parafianami, Róże Żywego Różańca, grupy parafialne oraz pielgrzymów indywidualnych do udziału w uroczystości, by móc lepiej poznać życie i dzieła bł. Bartolo Longi, kawalera Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Jerozolimskiego w Miechowie - zaprasza ks. Mirosław Kaczmarczyk, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium Groby Bożego w Miechowie.
Uroczystości rozpocznie Koronka do Miłosierdzia Bożego i modlitwa różańcowa z modlitwami autorstwa bł. Bartola Longo, w Godzinie Miłosierdzia w miechowskiej bazylice. Potem przewidziano okolicznościowe prelekcje i projekcję filmu pt.: "Bartolo Longo. Człowiek miłosierdzia". Odbędzie się w domu parafialnym.
Znamienitych gości wydarzenia powita Komandor Józef Dąbrowski, Zwierzchnik Rycerzy Grobu Bożego Zwierzchnictwa w Polsce.
Następnie, po błogosławieństwie obrazu bł. Bartolo Longo przez abp. Salvatora Pennacchia, rozpocznie się procesja kawalerów i dam - członków zakonu bożogrobców, z relikwiami i obrazem błogosławionego do bazyliki Grobu Bożego.
O godz. 18 zaplanowano uroczyste wprowadzenie relikwii bł. Bartolo Longo. Złoży się na nie m.in: błogosławieństwo relikwiarza i przekazanie relikwii przez abp. Tommaso Caputo oraz ich intronizacja przez bp. Jana Piotrowskiego. Potem rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio z homilią abp. Tommaso Caputo.
Po zakończeniu Eucharystii przewidziano oddanie czci i ucałowanie relikwii bł. Bartolo Longo oraz procesję do kaplicy Grobu Bożego.
Specyfika miechowskiego sanktuarium łączy się z historią zakonu bożogrobców i zbudowaniem przez nich Grobu Bożego w bazylice - uznawanego za najwierniejszą replikę jerozolimskiego grobu Bożego na świecie.
Osiedlając się w XII wieku w Polsce - w Miechowie, bożogrobcy wprowadzili tu swoją specyficzną liturgię i nabożeństwa, wcześniej nieznane, m.in. rozpowszechnili zwyczaj urządzania grobu Chrystusa w kościołach w Wielki Piątek. Bożogrobców sprowadził wielmoża małopolski komes Jaksa herbu Gryf i ufundował im kościół i klasztor w swych dobrach, na złożonym kopczyku świętej ziemi z Jerozolimy.
Kościół pw. Grobu Pańskiego szybko stał się zbyt mały. W latach 1235 - 1293 zbudowano nowy romański, który szybko stał się łącznikiem z Ziemią Świętą. W 1379 r. kościół spłonął w wielkim pożarze miasta. Odbudowany, ulegał jeszcze kilkakrotnym pożarom.
Po rekonstrukcji w XVIII w. zmienił swój wygląd. Świątynia otrzymała barokowo-rokokowy wystrój.
15 lipca 1799 - w rocznicę zdobycia Jerozolimy przez Krzyżowców w 1099 r. - bp Tomasz Nowina Nowiński, generał - przełożony bożogrobców i proboszcz miechowski, konsekrował świątynię. 3 listopada 1996 r. kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej.
Obecnie Miechów jest ponownie siedzibą zakonu bożogrobców. Tutaj odbywają się ich doroczne ogólnopolskie spotkania, nadając kolorytu sanktuarium i podkreślając jego łączność z Ziemią Świętą.
Skomentuj artykuł