Nuncjusz Apostolski modlił się na Jasnej Górze

Nuncjusz Apostolski modlił się na Jasnej Górze
Nuncjusz Apostolski modlił się na J. Górze (fot. PAP/Paweł Kula)
KAI / ad

Nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Celestino Migliore modlił się na Jasnej Górze. Wieczorem 11 września uczestniczył w Apelu Jasnogórskim, a w dziś rano w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył Mszy św. Jestem szczęśliwy, że w kilkanaście godzin po przybyciu do Polski, mogę tu być i oddać hołd Matce Bożej Jasnogórskiej, że mogę rozpocząć moją misję pod opieką Królowej Polski i modlić tutaj, gdzie bije serce narodu polskiego - powiedział abp Migliore.

 

Podczas Apelu Jasnogórskiego delegat papieski odczytał po polsku modlitwę zawierzenia Matce Bożej. "Matko Boża Częstochowska, Królowo Polski, cieszę się, że tego wieczoru, w drugim dniu mojej posługi Nuncjusza Apostolskiego w Polsce mogłem przekazać Ci pozdrowienie i gorącą prośbę o obfite błogosławieństwo dla każdej Twojej córki i syna żyjących na tej ziemi, którą Ty od wieków błogosławisz, strzeżesz i wspierasz. Na przestrzeni dziejów podtrzymywałaś i umacniałaś wiarę polskiego ludu przykładem Twojego głębokiego i radosnego zjednoczenia z Bogiem - modlił się abp Celestino Migliore i wołał "niech Twój lud podąża za Tobą pociągnięty blaskiem Twojej świętości, niech z dumą i radością świadczy wobec świata, że nigdy nie błądzi ten, kto idzie za Jezusem, Twoim Synem". Nuncjusz Apostolski prosił Maryję, by "każdą kobietę, każdego mężczyznę, a w szczególności dzieci i młodzież tej ziemi, uczyniła świadkami pełni życia osobistego i społecznego, które rodzi się z radosnego naśladowania Chrystusa".

W modlitwie Apelu uczestniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, który pobłogosławił kopię Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej i wspólnie z o. Sebastianem Mateckim, podprzeorem Jasnej Góry, przekazał w darze abp. Celestino Migliore.

"Jako reprezentant papieża, który także tutaj pielgrzymował, muszę być obecny w tym miejscu, gdzie mogę polecać małżeństwa, rodziny, również starszych i chorych, tych którzy sami nie mogą tutaj przyjść, mogę się tutaj modlić za wszystkich Polaków " - podkreślił abp Migliore. Przypomniał, że dzisiejsze święto imienia Maryi wiąże się z jego wielkim poprzednikiem, papieżem Innocentym XI, który też był Nuncjuszem Apostolskim. Zapytany o znaczenie kultu maryjnego, który jest tak charakterystyczny dla Polaków abp Migliore powiedział, że może on i powinien odegrać dużą rolę dla duchowości Europy. "Maryja prowadzi do Jezusa, przybliża do Boga, dziś widzimy jak bardzo Europa niszczeje, bo oddala się Boga, dlatego jest to bardzo ważne dla naszego życia duchowego i relacji pokojowych w życiu społeczeństw" -, zauważył nowy Nuncjusz.

DEON.PL POLECA

Nuncjusze apostolscy rozpoczęli swoją misję w Polsce w styczniu 1555 r. Ich posługę przerwał wybuch II wojny światowej. Pełniący funkcję nuncjusza abp Filippo Cortesi wyjechał z Polski wraz z rządem RP. Opuścił budynek nuncjatury 5 września 1939 r. Wobec braku następcy w okresie powojennym, tytuł nuncjusza zachował do śmierci. Pierwszym po II wojnie światowej nuncjuszem apostolskim w Polsce został 26 sierpnia 1989 r. Polak - ks. Józef Kowalczyk. Misję nuncjusza apostolskiego w Polsce i dziekana Korpusu Dyplomatycznego zakończył 24 czerwca br.

W ciągu dziejów nuncjatury apostolskiej w Polsce na Jasną Górę wielokrotnie pielgrzymowali legaci papiescy i nuncjusze apostolscy. Sanktuarium nawiedzili m.in.: Enea Silvio Piccolomini (późniejszy papież Pius II), Ippolito Aldobrandini (papież Klemens VIII), Emilio Bonaventura Altieri (papież Klemens X), Benedetto Odescalchi (papież bł. Innocenty XI), Antonio Pignatelli del Rastrello (papież Innocenty XII), Achilles Ratti (papież Pius XI), Lorenzo Lauri, Francesco Marmaggi i abp Józef Kowalczyk.

 

Abp Migliore ma 58 lat. Pochodzi z włoskiego Piemontu. Od 1980 r. rozpoczął służbę dyplomatyczną. Pracował m.in. w nuncjaturach apostolskich w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Egipcie. Ks. prał. Celestino Migliore przybył do Polski w 1989 r., kiedy ponownie rozpoczęła swą misję nuncjatura apostolska w Polsce. Pracował w Warszawie do 14 kwietnia 1992 r. Był też specjalnym wysłannikiem w roli stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu we Francji. Od grudnia 1995 r. pełnił funkcję Zastępcy Sekretarza ds. Relacji z Państwami w watykańskim Sekretariacie Stanu. 30 października 2002 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go arcybiskupem i nuncjuszem apostolskim, stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy ONZ. 30 czerwca br. Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nuncjusz Apostolski modlił się na Jasnej Górze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.