Nuncjusz apostolski w Kijowie apeluje: nie zapominajcie o konflikcie na Ukrainie

Nuncjusz apostolski w Kijowie apeluje: nie zapominajcie o konflikcie na Ukrainie
(fot. CaritasUkraine / youtube.com)
KAI / kw

Nuncjusz apostolski w Kijowie, arcybiskup Claudio Gugerotti, skrytykował, że politycy europejscy pozostawili samym sobie ludzi cierpiących na skutek trwającej na Ukrainie wojny.

"Największą tragedią jest zbiorowa niepamięć" - powiedział nuncjusz w rozmowie z włoską agencją katolicką SIR. "U bram Europy rozgrywa się konflikt, ale Europa za bardzo skupia się na samej sobie i problemach narodowych" - przypomniał watykański dyplomata.

W opinii nuncjusza, mówienie o wojnie toczącej się od ponad czterech lat jest z wielu powodów niewygodne i dlatego nikt o tym nie mówi. "To cisza, która zabija" - stwierdził abp Gugerotti i podkreślił, że celem powinna być międzynarodowa solidarność jako środek dla umocnienia powszechnego prawa, które "zagwarantuje minimum sprawiedliwości i równości".

Informując o tym austriacka agencja katolicka Kathpress przypomniała, że bilans trwającej od 2004 roku wojny we wschodniej Ukrainie, to ponad 10 tys. ofiar śmiertelnych, 25 tys. rannych i miliony wypędzonych. Konflikt na Ukrainie dotknął ogółem ponad 4,1 mln ludzi, ubolewał w rozmowie z Kathpress przewodniczący ukraińskiej Caritas. Według jego obliczeń 3,1 mln Ukraińców potrzebuje pomocy humanitarnej. Z terenów, na których toczą się walki lub zajętych przez separatystów, ponad 1,5 mln. ludzi uciekło w inne regiony Ukrainy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nuncjusz apostolski w Kijowie apeluje: nie zapominajcie o konflikcie na Ukrainie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.