Nuncjusz apostolski we Francji oskarżony o molestowanie mężczyzn. Jest wniosek o odebranie mu immunitetu dyplomatycznego

Nuncjusz apostolski we Francji oskarżony o molestowanie mężczyzn. Jest wniosek o odebranie mu immunitetu dyplomatycznego
(fot. Salt and Light / YouTube.com)
KAI / Tribtown.com / sz

Podczas oficjalnych spotkań nuncjusz miał się dopuścić molestowania i nieobyczajnego zachowania względem młodych mężczyzn pracujących m.in. w korpusie dyplomatycznym.

Sprawa wybuchła na początku roku, gdy Mathieu de la Souchère, młody pracownik merostwa, odpowiedzialny za kontakty międzynarodowe zeznał, że 17 stycznia podczas tradycyjnej ceremonii składania życzeń noworocznych z udziałem korpusu dyplomatycznego w ratuszu abp Luigi Ventura "kilkakrotnie, w tym raz przy świadkach", obmacywał go "bardzo natarczywie", komplementując, że jest "pięknym chłopcem".

Od 24 stycznia toczy się w tej sprawie śledztwo paryskiej prokuratury. Do konfrontacji arcybiskupa z pokrzywdzonym doszło w lokalu policji na życzenie nuncjusza, któremu przysługuje immunitet dyplomatyczny.

Według Antoinette Frety, adwokatki jednego z oskarżycieli, abp Ventura uważa, że "oskarżenia są spiskiem" przeciwko niemu.

Podobne oskarżenia zgłosiło później jeszcze trzech kolejnych mężczyzn.

Prokuratura paryska wszczęła śledztwo w sprawie domniemanej agresji seksualnej. Watykan potwierdził, że abp. Ventura współpracuje z prokuraturą. Jednak zdaniem pokrzywdzonego, sprawa jest celowo opóźniania, przez brak odpowiedzi na wniosek o zniesienie immunitetu nuncjusza.

"Wniosek francuskiego rządu wysłany do Watykanu pozostał bez odpowiedzi" - potwierdza The Associated Press.

Mathieu De la Souchere powiedział, że jego prawnik zamierza w przyszłym tygodniu złożyć skargę do trybunału karnego Stolicy Apostolskiej. Trybunał w dużej mierze przestrzega włoskiego kodeksu karnego i jest odrębny od Kongregacji Nauki Wiary, która zajmuje się przestępstwami związanymi z wykorzystywaniem seksualnym na mocy prawa kanonicznego Kościoła katolickiego.

"Mamy nadzieję, że ten krok przyspieszy proces, na który czekają wszystkie ofiary we Francji" - powiedział De La Souchere po spotkaniu z ks. Hansem Zollnerem, członkiem-założycielem Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich.

Obecne miejsce pobytu nuncjusza pozostaje nieznane, ale w zeszłym miesiącu uczestniczył on w spotkaniu wszystkich nuncjuszów apostolskich Stolicy Apostolskiej lub ambasadorów w Watykanie. Takie informacje podaje portal Tribtown.com.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Andrzej Czaja, Tomasz Ponikło

Uznany teolog i biskup opolski przedstawia w nowym świetle wyzwania stojące przed Kościołem w Polsce. Prezentuje swoje poglądy na najważniejsze tematy chrześcijaństwa i zabiera głos w kluczowych sprawach polskiego Kościoła.

Z książki dowiemy się, kim jest...

Skomentuj artykuł

Nuncjusz apostolski we Francji oskarżony o molestowanie mężczyzn. Jest wniosek o odebranie mu immunitetu dyplomatycznego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.