O. Andrzejewski CSSp prowincjałem duchaczy

O. Andrzejewski CSSp prowincjałem duchaczy
(fot. Fontevro / pl.wikipedia.org)

O. Dariusz Walenty Andrzejewski CSSp został nowym przełożonym polskiej prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego. Wyboru dokonano podczas obradującej w Bydgoszczy XIV kapituły prowincjalnej duchaczy.

Nowy prowincjał wśród priorytetów, które chciałby realizować jako przełożony, wymienił "powrót do źródeł", czyli zakonnego posłannictwa i charyzmatu. - W ostatnim czasie coraz bardziej wyrazista staje się potrzeba nowej ewangelizacji. Chcemy ją podejmować, stosując nowy przekaz i nowe formy, a jednocześnie opierając na trwałym fundamencie Ewangelii. Pragniemy głosić to, co nasi ojcowie poprzednicy od czasów założenia zakonu w 1703 roku, poprzez rok 1921, kiedy powstawała polska prowincja zakonna. Chcemy otrzymane dziedzictwo umacniać i przekazywać kolejnym pokoleniom - powiedział.

DEON.PL POLECANowy przełożony duchaczy dodał także, że wybór ten traktuje jako wyjątkowy obowiązek. - Od tej chwili muszę wziąć odpowiedzialność za wspólnotę zakonną, która jest w Polsce. Wierzę, że Duch Święty poprowadzi mnie dalej. Chcę z radością podkreślić, że wyboru dokonano w przeddzień mojego umiłowanego wspomnienia Matki Bożej Nieustającej Pomocy - patronki mego życia kapłańskiego i zakonnego - podkreślił prowincjał.

Ojciec Dariusz W. Andrzejewski urodził się 14 lutego 1966 roku w Wągrowcu. Do Zgromadzenia Ducha Świętego wstąpił w 1987 roku. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Bydgoszczy, Gnieźnie oraz Poznaniu. Ukończył również studia doktoranckie w zakresie teologii pastoralnej na Uniwersytecie we Fryburgu w Szwajcarii. Święcenia kapłańskie przyjął 5 lutego 1994 roku z rąk bp. Bogdana Wojtusia w rodzinnym Wągrowcu. Pracę duszpasterską podejmował m.in. w Bydgoszczy, Puszczykowie, Montrealu w Kanadzie, a od lipca 2010 roku w Cielądzu k. Rawy Mazowieckiej na terenie diecezji łowickiej. Od wielu już lat publikuje artykuły i felietony na łamach różnych gazet i periodyków, m.in. "Naszego Dziennikaˮ, "Niedzieliˮ, "Przewodnika Katolickiegoˮ oraz w mediach elektronicznych.

Zgromadzenie Ducha Świętego zostało założone w 1703 roku we Francji. Jego charyzmatem jest praca misyjna wśród ludów, osób i grup najbardziej opuszczonych. Na świecie jest ponad trzy tysiące duchaczy. Misjonarze z Polski pracują m.in. w Niemczech, Kanadzie, Meksyku, RPA oraz na Madagaskarze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O. Andrzejewski CSSp prowincjałem duchaczy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.