O. Anselm Grün: przeciwko kapłaństwu kobiet nie ma podstaw teologicznych

(fot. youtube.com / Anselm Grün)
KAI / "Więź" / df

W rozmowie z wydawanymi w Augsburgu tygodnikami „Neue Bildpost” i „Katholische Sonntags Zeitung” znany benedyktyn niemiecki o. Anselm Grün, autor licznych bestsellerów, wydawanych również w Polsce, wyraził „głęboką nadzieję”, że dojdzie do tego za sto lat. Zauważył jednocześnie, że „przeciwko kapłaństwu kobiet nie ma podstaw teologicznych”.

Pytany o przyszłość ekumenizmu zakonnik odpowiedział, że także za sto lat będą istniały różne struktury kościelne. „Ale nie będą one walczyły ze sobą, lecz będą wspólnie dawały dowód wiary w Chrystusa. Będą się wzajemnie zapraszały, aby wspólnie świadczyć o miłości Jezusa do tego świata, stając się w ten sposób zaczynem nadziei dla tego świata” – uważa o. Grün.

Ten 75-letni benedyktyn z niemieckiego opactwa w Münsterschwarzach wydał dotychczas ponad 300 książek o łącznym nakładzie ok. 20 milionów egzemplarzy. Należą one do najczęściej czytanych pozycji literatury chrześcijańskiej. Przetłumaczono je na ok. 30 języków, w tym wiele na polski, a 50 z nich na chiński. Najnowszym tytułem jest „Kwarantanna. Sposób użycia”, w której autor dzieli się doświadczeniami, zbieranymi 1500 lat przez mnichów, którymi dziś mogą się oni podzielić.

Jako specjalista w zakresie kierowania zarówno ludźmi, jak i przedsiębiorstwami, samorozwoju i zwalczania niekorzystnych emocji o. Grün jest też często zapraszany do wygłaszania wykładów i prowadzenia kursów, o jego doradztwo zabiegają też kierownictwa różnych instytucji. Jak oblicza, ma zajętych ok. 200 terminów w roku, także w Azji i Ameryce Łacińskiej. Kilkakrotnie gościł też w Polsce. W 2018 roku na konferencji „Zarządzanie, przywództwo a duchowość”, zorganizowanej w opactwie benedyktynów w Tyńcu, wygłosił wykład na temat odwagi w podejmowaniu decyzji oraz poprowadził warsztat na temat przywództwa z wartościami.

DEON.PL POLECA

Dyskusja wokół kapłaństwa kobiet

29 maja 2018 roku na łamach watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Luis Ladaria stwierdził, że wyrażone przez Jana Pawła II w liście apostolskim „Ordinatio sacerdortalis” nauczanie na temat udzielania święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom ma charakter ostateczny, a Kościół jest „na zawsze związany” decyzją Chrystusa odnośnie wyboru apostołów-mężczyzn, co „wyklucza, by kapłaństwo służebne mogło być ważnie udzielone kobietom”.

Papież w przytoczonym liście apostolskim napisał, że chcąc „usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła”, mocą swojego „urzędu utwierdzania braci” oświadcza, że „Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne”.

W swoim omówieniu depeszy Katolickiej Agencji Informacyjnej, portal "Więź" przytacza jednak również inne głosy w dyskusji na temat kapłaństwa kobiet - powołuje się m. in. na wywiad z s. Ruth Schönenberger, przełożoną niemieckich benedyktynek, która podkreśliła, że „kapłaństwo nie powinno opierać się na płci” oraz opinie teologów Józefa Majewskiego i Sebastiana Dudy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O. Anselm Grün: przeciwko kapłaństwu kobiet nie ma podstaw teologicznych
Komentarze (17)
KN
Krzysiek Niepiekło
7 lipca 2020, 23:37
Jezus nic na temat kapłaństwa kobiet nie powiedział. W tamtych czasach po prostu było to nie realne ze względów kulturowych. Poza tym Jezus nikogo na kapłana nie wyświecił i nie dał nikomu takiej władzy żeby innych mógł wyświecać. W całym NT nie ma nigdzie przedstawionej sytuacji pokazującej wykonywanie funkcji kapłańskiej przez wyznaczoną specjalnie do tej funkcji osobę. Święcenia kapłańskie trzeba by podciągnąć pod chrzest Duchem Świętym. W piśmie o chrzcie Duchem Świętym jest w dwóch miejscach i jest tam tylko o tym, że to Jezus Duchem Świętym będzie chrzcił. Jezus nigdzie władzy chrztu Duchem Świętym nie przekazywał, ani nie nakazywał. Mówił za to - chrzcijcie w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. No ale to jest tylko o chrzcie wodą. Duchem Świętym chrzci sam Chrystus, a chrzci tych, którzy spożywają Jego Ciało i Krew. W ten sposób przekazuje nam Swojego Ducha.
MN
~Marek Nowicki
8 lipca 2020, 23:55
Chrystus był ponad ograniczeniami kultury, pokazał "wypełnienie" pisma w sposób absolutnie wolny, uwzględniał ludzkie ograniczenia i dawał Ducha, by je przezwyciężyć. Jeżeli zaś XX wieków zajęło Duchowi w Kościele dojście do jakiejś prawdy...
JL
Jerzy Liwski
7 lipca 2020, 17:55
Kontynuacja dokumentu KDW cytowanego w poniższym moim komentarzu: "Doktryna ta wymaga ostatecznego przyjęcia, ponieważ - oparta na spisanym słowie Bożym oraz od samego początku niezmienne zachowywana i stosowana w Tradycji Kościoła - została przedstawiona nieomylnie przez nauczanie zwyczajne i powszechne (por. Sob. Wat. II, Konstytucja Lumen gentium, 25). Dlatego w obecnej sytuacji Papież, sprawując swój urząd utwierdzania braci (por. Łk 22,32), przedstawił tę samą doktrynę w formalnej deklaracji, stwierdzając jednoznacznie to, co powinno być uznawane zawsze, wszędzie i przez wszystkich wiernych, ponieważ należy do depozytu wiary."
JL
Jerzy Liwski
7 lipca 2020, 17:51
Z dokumentu Kongregacji Nauki Wiary "ODPOWIEDŹ NA WĄTPLIWOŚCI DOTYCZĄCE DOKTRYNY ZAWARTEJ W LIŚCIE APOSTOLSKIM ORDINATIO SACERDOTALIS Wątpliwość: Czy doktryna, według której Kościół nie ma władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom, przedstawiona w Liście Apostolskim Ordinatio sacerdotalis jako nauczanie, które należy uznać za ostateczne, powinna być uważana za należącą do depozytu wiary? Odpowiedź: Tak."
JS
~Jarosław Szymański
6 lipca 2020, 22:13
A. Grun wypowiada się na temat przyszłości ekumenizmu. Ciekawe, na czym te poglądy o przyszłości chrześcijaństwa. Chyba nie na doświadczeniach niemieckich, bo może i będą istniały "różne struktury kościelne", ale coraz więcej wskazuje na to, że za 100 lat KK w Niemczech może już nie być...
JL
Jerzy Liwski
6 lipca 2020, 19:06
Dogmat o nieomylności papieża, jest? Jest. Papież ogłosił ex cathedra, że nie ma drogi do kapłaństwa kobiet? Ogłosił. Anzelm Grun: nie widzę teologicznych podstaw do sprzeciwu wobec kapłaństwa kobiet. Czy Anzelm Grun należy do Kościoła Katolickiego?
PM
~Paula M
6 lipca 2020, 20:09
Czy Pan Jezus powiedział, że kobiety nie mogą być kapłanami?
PO
Paweł Obyrtacz
6 lipca 2020, 20:51
Jan Paweł II kiedyś na pewnej audiencji, pytany o tę kwestię odpowiedział, że nie ja to ustanowiłem, żebym ja mógł to zmienić. Jak myślisz kogo miał na myśli mówiąc "nie ja to ustanowiłem"?
KS
Konrad Schneider
7 lipca 2020, 07:40
Dogmat o nieomylnosci papieza dotyczy tylko spraw wiary, jak np. Niepokalane Poczecie NMP. Kaplanstwo kobiet nie wchodzi tutaj w zakres "oddzialywania" dogmatu. Papieze niejednokrotnie sie mylili, potepiajac Galileusza, wolnosc prasy czy sumienia ludzkiego. To tez warto wziac pod uwage.
JL
Jerzy Liwski
7 lipca 2020, 17:43
@Konrad Schneider. Kongregacja Nauki Wiary ma inne zdanie niż Pan. Rozumiem, że Pan jako ważniejsze uważa swoje zdanie.
P
Piotr ~
7 lipca 2020, 23:48
@Jerzy Liwski Oglosil ex cathedra? A który papież i kiedy?
JL
Jerzy Liwski
8 lipca 2020, 09:51
@Piotr W. Panie Piotrze, owszem dyskutuje się jaki charakter miała wypowiedź JPII w „Ordinatio sacerdortalis” (bo tą wypowiedź mam na myśli). Moim zdaniem JPII wygłaszał tę myśl w sposób ex cathedra (i z taką intencją). Jeżeli nawet przyjmiemy, że tak nie jest, to wypowiedź KNW o tym, że kwestia nauki o święceniach tylko dla mężczyzn należy do zwyczajnego (zwyczajnego w rozumieniu teologicznym) Nauczania Kościoła jest jeszcze mocniejsza i nie pozostawia żadnych wątpliwości.
JL
Jerzy Liwski
8 lipca 2020, 10:07
@Piotr W. Jeśli można, Panie Piotrze, jakie jest Pana zdanie odnośnie wyświęcania kobiet i na czym je Pan opiera?
PM
~Paula M
8 lipca 2020, 14:12
A skąd mam wiedzieć co miał na myśli,przecież nie umiem czytać w myślach. Pan chyba również? Czy gdzieś w Piśmie jest napisane, że kobieta nie może być kapłanem? Pan Jezus wybrał 12stu Apostołów spośród mężczyzn, ale czy to znaczy że kobieta nie może być kapłanem? Czy wśród Apostołów był Chińczyk albo Afroamerykanin? Skoro nie to dlaczego nie zabrania się Chińczykom i Afroamerykanom bycia kapłanami..?
P
Piotr ~
8 lipca 2020, 20:11
@Jerzy Liwski. Moje zdanie jest żadne, nauczanie Kościoła na dzisiaj jest jasne. Moją niezgodę budzi jedynie, stawianie tego na równi z dogmatem. Nie było to nigdy ogłoszone ex cathedra. Jeżeli trzeba się domyślać jakie intencje miał papież, to znaczy, że jego intencją nie było wyraźne zaznaczenie, że ogłasza to ex cathedra. A to oznacza, że nie ma podstaw, aby nauczanie w tym względzie nie mogło kiedyś się zmienić. W perspektywie set lat.
Mar Cin
6 lipca 2020, 14:39
Kapłaństwo powinno być i dla kobiet, i dla żonatych facetów też
MN
~Marek Nowicki
8 lipca 2020, 08:45
Dlaczego? Bo ktoś chce? A ja chcę zostać papieżem...