"O. Kolbe jedną z najwybitniejszych postaci"

KAI / psd

Ojciec Kolbe jest jedną z najwybitniejszych postaci Polski i Kościoła - napisał prezydent Bronisław Komorowski. Głowa państwa oddał hołd męczennikowi, kierując list do organizatorów i uczestników uroczystości, które odbyły się dziś z okazji 70. rocznicy śmierci o. Kolbego w niemieckim obozie zagłady.

Stwierdził on, że o. Kolbe jest jedną z najwybitniejszych postaci w dziejach Polski i polskiego Kościoła, a gdziekolwiek na świecie przedstawia się osobę i dzieło św. Maksymiliana, tam jednocześnie mówi się o Polsce i o nieujarzmionej duszy polskiej, gotowej stawiać czoła wszelkim przeciwnościom.

Prezydent przypomniał ogromny dorobek św. Maksymiliana - był nie tylko człowiekiem wiary, ale też człowiekiem czynu, pionierem nowoczesnych mass mediów, mistykiem i genialnym organizatorem, misjonarzem krzewiącym swoje dzieło apostolskie w dalekiej Japonii.

Dramat, który rozegrał się 70 lat temu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau do dziś porusza serca i umysły i ukazuje kwintesencję religii i życiowej filozofii, które wyznawał o. Kolbe. Pesymizmowi i goryczy, które wzbierają w każdym, kto zwiedza byłe niemieckie obozy zagłady, można dziś przeciwstawić - dzięki heroicznemu czynowi o. Kolbego - inne, jakże piękne oblicze człowieczeństwa, wiarę w zwycięstwo dobra i nadzieję na przyszłość naszego świata - czytamy w liście prezydenta Komorowskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"O. Kolbe jedną z najwybitniejszych postaci"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.