O rewolucjach w nauce i kulturze

O rewolucjach w nauce i kulturze
(fot. copernicusfestival.com)
KAI / drr

Rewolucjom w nauce i kulturze będzie poświęcona pierwsza edycja Festiwalu Kopernika. Dyskusje będą dotyczyć m.in. sposobów popularyzowania nauki, relacji między nauką a wiarą, związkom między nauką a fantastyką naukową oraz rewolucji w nauce i kulturze. Wydarzenie, którego dyrektorem jest ks. prof. Michał Heller, odbywać się będzie w Krakowie w dniach 6-11 maja 2014 r.

"Chcemy pokazać, że przemiany naukowe są motorem napędzającym zmiany na lepsze w kulturze - zapowiada ks. prof. Heller. - Nauka jest częścią kultury. Chcemy to pokazać w Festiwalu Kopernika wychodząc do wszystkich - tych, którzy chodzą na wystawy, do kina, na wykłady a także do tych, którzy tego nie robią a może gdzieś kątem oka zobaczą afisz czy film wyświetlany na ulicy" - dodaje wybitny uczony.

Każdy dzień Festiwalu Kopernika ma swój temat. W pierwszym dniu, który przebiegnie pod hasłem "Człowiek i wszechświat", uczestnicy Festiwalu będą zastanawiać się nad ewolucją wszechświata i nad miejscem człowieka we wszechświecie.

Dzień drugi, zatytułowany "W poszukiwaniu duszy", ma przynieść odpowiedź na pytanie, jak najnowsze osiągnięcia nauk ewolucyjnych, neurobiologii wpływają na nasze rozumienie tego, kim jest człowiek.

Pytania o determinizm i wolną wolę zdominują dzień trzeci - "Demon Laplace’a", natomiast hasło kolejnego dnia Festiwalu, "Dwie księgi", nawiązuje do koncepcji, wedle której drugą, obok Pisma Świętego, księgą mówiącą o Bogu jest stworzenie. "Trzecia kultura" - to hasło ostatniego dnia krakowskiej imprezy.

DEON.PL POLECA

"Będziemy pytać o miejsce nauki w kulturze i wzajemne interakcje między nauką, literaturą czy sztuką" - wylicza prof. Bartosz Brożek, przedstawiciel rady programowej festiwalu.

W każdym z tych dni najważniejszym naukowo wydarzeniem będzie wykład główny. Wygłoszą je: John Barrow, Michael Arbib, Malcolm McCallum, ks. Michał Heller oraz John Gray. Po każdym z wykładów odbędzie się dyskusja.

Oprócz wykładów i dyskusji w programie Festiwalu znalazło się szereg imprez. Podczas serii spotkań "Nauka w działaniu" znani badacze będą odkrywać tajniki swojego warsztatu naukowego. Każdy dzień zaczynać się będzie "Śniadaniem mistrzów" - nieformalnym spotkaniem z naukowcami i filozofiami.

"Codziennie organizować będziemy warsztaty poświęcone m.in. astronomii, neuroobrazowaniu, psychologii poznawczej a także twórczemu pisaniu. W festiwalowej ofercie mamy też coś dla dzieci i młodzieży" - informuje prof. Brożek.

"Festiwal Kopernika dotyczy nie tylko nauki, ale także kultury, którą nauka w różny sposób albo w siebie wchłania, albo próbuje wykorzystać lub z nią dialogować" - mówi Grzegorz Jankowicz, dyrektor wykonawczy festiwalu. Program został uzupełniony o wydarzenia kulturalne.

Odbędą się cztery pokazy filmowe: "2001: Odyseja kosmiczna" Stanleya Kubricka, "Solaris" Andrieja Tarkowskiego, "Iluminacja" Krzysztofa Zanussiego, który osobiście wygłosi komentarz do filmu oraz "Projekt Nim" w reżyserii Jamesa Marsha.

Odbędą się także dwie wystawy. Jedna z nich, wernisaż "Formy i liczby", będzie towarzyszyła otwarciu festiwalu a w Bibliotece Jagiellońskiej zaprezentowany zostanie zbiór kopernikanów. Przewidziano również koncerty: Sławomira Zubrzyckiego, na którym prezentowana będzie rekonstrukcja instrumentu zaprojektowanego przez Leonarda da Vinci - viola organista. 9. maja Capella Cracoviensis i ks. Michał Heller połączą siły, prezentując koncert "Muzyka sfer".

Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie: www.festiwalkopernika.pl.

Festiwal Kopernika jest przygotowany wspólnie przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Fundację "Tygodnika Powszechnego", Fundację na rzecz Nauki Polskiej, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

O rewolucjach w nauce i kulturze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.