O rodzinie Ulmów na Uniwersytecie Laterańskim

KAI / drr

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w siedzibie Instytutu Badań nad Rodziną im. Jana Pawła II na Uniwersytecie Laterańskim, przy placu św. Jana na Lateranie 4. Wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja zdjęć autorstwa Józefa Ulmy. Następnie przewidziano dyskusję, którą poprowadzą Stanisław i Ludmiła Grygielowie.

Z propozycją przybliżenia tematu polskich męczenników z Markowej wystąpił ks. Livio Melina, przewodniczący Instytutu Badań nad Rodziną im. Jana Pawła II na Uniwersytecie Laterańskim. Instytut dwa razu w roku organizuje spotkania poświęcone małżonkom, którzy dobrze zachowali się w pamięci ludzi.

Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali, wraz z sześciorgiem dzieci, w Markowej na Podkarpaciu. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów – pięciu mężczyzn z Łańcuta o nazwisku Szall oraz Layka i Gołda Goldman wraz z córką jednej z nich. 24 marca 1944 r. w nocy do ich domu zapukali hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów, w tym Wiktorię, która była w dziewiątym miesiącu ciąży i dzieci, z których najstarsze miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.

W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. W 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, który na etapie diecezjalnym zakończył się w 2008 r. Obecnie proces toczy się w Pelplinie. Męczennicy z Markowej są w grupie ponad 100 innych męczenników II wojny światowej. W maju tego roku wszystkie dokumenty trafią do Watykanu.

Do szerzenia historii o rodzinie Ulmów walnie przyczynił się Mateusz Szpytma, pochodzący z Markowej pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

- Gdy zacząłem pracować w IPN, uświadomiłem sobie, że to jest bardzo ważna historia i wielka ofiara, o której poza Markową bardzo mało osób wiedziało – powiedział KAI Mateusz Szpytma. Z jego inicjatywy został postawiony w Markowej pomnik ku czci rodziny Ulmów oraz rozpoczęto działania mające na celu budowę Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O rodzinie Ulmów na Uniwersytecie Laterańskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.