O. Stanisław Musiał SJ - 75. rocznica urodzin

O. Stanisław Musiał SJ - 75. rocznica urodzin
Ks. Stanisław Musiał SJ (fot. Listy ks. Stanisława Musiała do rodziny, Wydawnictwo WAM)
KAI / psd

Dziś przypada 75. rocznica urodzin o. Stanisława Musiała, jezuity, publicysty, redaktora "Tygodnika Powszechnego", gorącego rzecznika dialogu katolicko-żydowskiego. Był m.in. członkiem Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem. Zmarł w 2004 roku w wieku 65 lat.

Stanisław Musiał urodził się 1 maja 1938 roku w Łososinie Górnej k. Limanowej. Studiował filozofię na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie w latach 1957-1960 oraz teologię na Wydziale Teologicznym Bobolanum w Warszawie w latach 1960-1964. Studiował także w Rzymie i Monachium.

DEON.PL POLECABył członkiem redakcji "Tygodnika Powszechnego" oraz Komitetu Episkopatu do spraw Dialogu z Judaizmem, od czasu jego powstania, w roku 1986 do 1995 pełnił w niej funkcję sekretarza.

Był także autorem wielu wielu tekstów publicystycznych w prasie krajowej i zagranicznej, m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Gazecie Wyborczej", "Midraszu", "Polin", "Życiu Duchowym".

W 1987 roku przyczynił się m.in. do podjęcia decyzji o przeniesieniu klasztoru karmelitanek z terenu obozu w Oświęcimiu, występował przeciwko wznoszeniu krzyży na oświęcimskim żwirowisku.

Opublikował m.in. książki: "Czarne jest czarne" (1997) - wybór tekstów poświęconych problematyce stosunków między chrześcijanami a Żydami i "Dwanaście koszy ułomków" (2002) - wybór felietonów publikowanych przez wiele lat na łamach "Tygodnika Powszechnego".

Za opublikowany w "Tygodniku" tekst "Czarne jest czarne", otrzymał nagrodę Grand Press (przyznawaną przez miesięcznik "Press") w kategorii publicystyki. W artykule apelował, aby hierarchia Kościoła zareagowała na antysemickie wypowiedzi niektórych duchownych.

Otrzymał też Nagrodę im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej za rok 2001, przyznawaną przez Żydowski Instytut Naukowy autorom prac na temat stosunków polsko-żydowskich oraz publikacji najlepiej odzwierciedlających wkład Żydów polskich w kulturę polską. W uzasadnieniu podkreślono, że Musiał konsekwentnie występuje przeciwko antysemityzmowi i ksenofobii.

O. Stanisław Musiał zmarł po ciężkiej chorobie 5 marca 2004 r. Miał 65 lat. Został pochowany w zakonnym grobowcu na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Od 2009 r. wręczana jest coroczna Nagroda im. ks. Stanisława Musiała za zasługi na rzecz pojednania polsko-żydowskiego. Przyznawana jest w dwóch kategoriach: za twórczość promującą ducha dialogu oraz za podejmowanie inicjatyw społecznych na rzecz pojednania.

Pomysłodawcą Nagrody jest krakowskie stowarzyszenie Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze". Jej fundatorami są: rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Miasta Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

O. Stanisław Musiał SJ - 75. rocznica urodzin
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.