100. rocznica urodzin Jerzego Wasowskiego
"Miasteczko Harmider", "Pamiętnik Pani Hanki" i "Lubmy się...!" - to spektakle oparte na muzyce Jerzego Wasowskiego, które zostaną wyemitowane w TVP z okazji przypadającej 31 maja 100. rocznicy urodzin współtwórcy Kabaretu Starszych Panów, kompozytora, pianisty.
Za organizację rocznicowych przedstawień odpowiadają Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowe Centrum Kultury.
Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej, że obchody 100. rocznicy urodzin Jerzego Wasowskiego będą trwały od końca maja do końca roku.
Jak dodał, oprócz przypominania o twórczości i osobie Wasowskiego, potrzebna jest też edukowanie, opowiadanie o tej postaci. "Dlatego bardzo się cieszę, że pierwszym przedsięwzięciem realizowanym w ramach obchodów będzie spektakl dla dzieci" - powiedział Dudek.
Pierwsze z rocznicowych przedstawień, przeznaczone dla dzieci i młodzieży - "Miasteczko Harmider" - obejrzeć będzie można 2 czerwca w TVP1. Wcześniej - 30 maja - premiera przedstawienia odbędzie się w Teatrze Studio w Warszawie.
W spektaklu wystąpią m.in. Ewa Konstancja Bułhak, która także go reżyseruje oraz Olga Bołądź, Grzegorz Małecki, Piotr Adamczyk, Małgorzata Kożuchowska, Krzysztof Stelmaszyk, Rafał Królikowski. Przedstawienie opowiada o poszukiwaniach nieznanego osobnika, który grasuje w miasteczku Harmider i miesza w bajkach - podmienia wersy, zamienia bohaterom bajek rekwizyty i zmienia zakończenia.
Reżyserka spektaklu, aktorka Ewa Konstancja Bułhak, tłumacząc dlaczego podjęła się reżyserowania spektaklu, przekonywała, że utwory Wasowskiego to po prostu świetny materiał do pracy.
"Marzy mi się, żeby moje dzieci i dzieci wokoło, mogły słuchać tak pięknych piosenek; żeby potem umiały odróżnić (...) np. wiolonczelę od altówki. Utwory Wasowskiego dają taką szansę" - oceniła. Jak dodała, do pracy nad spektaklem, przekonało ją też to, co kiedyś sam artysta powiedział: "Spróbowałem kiedyś zdefiniować pojęcie sztuki. I stwierdziłem, że sztuką jest wszystko to, bez czego można się w życiu obejść. Można, ale co to za ubogie życie".
W ramach obchodów, we wrześniu będzie można obejrzeć musical telewizyjny "Pamiętnik Pani Hanki", którego reżyserem jest Borys Lankosz. W komedii Antoniego Marianowicza, powstałej na kanwie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, z piosenkami Jerzego Wasowskiego, wystąpią m.in. Joanna Kulig, Magdalena Cielecka, Danuta Stenka, Ewa Konstancja Bułhak, Anna Dereszowska, Kamila Baar, Borys Szyc, Wiktor Zborowski, Wojciech Pokora. Emisję na antenie TVP1 zaplanowano na 9 września.
Lankosz mówił, że zdecydował się na realizację przedstawienia, zafascynowany piosenkami Wasowskiego, których wcześniej nie słyszał - aż do niedawna. Jego zdaniem, utwory, które wykorzystane zostaną w spektaklu "Pamiętnik Pani Hanki" świetnie współgrają z powieścią Dołęgi-Mostowicza.
Zwieńczeniem jubileuszowego projektu będzie koncert "Lubmy się...!" w reżyserii Macieja Stuhra. W jego programie znajdą się najbardziej znane spośród przebojów, skomponowanych przez Jerzego Wasowskiego. Koncert zostanie wyemitowany w TVP w okresie Świąt Bożego Narodzenia.
Jerzy Wasowski (ur. 31 maja 1913 w Warszawie, zm. 29 września 1984) był z zawodu inżynierem akustykiem. W 1949 roku wraz z Jeremim Przyborą stworzył radiowy teatrzyk Eterek, a w 1958 roku obaj panowie założyli Kabaret Starszych Panów. Wasowski skomponował dla Kabaretu Starszych Panów dziesiątki popularnych melodii do piosenek, m.in. "Nie odchodź", "Wesołe jest życie staruszka", "Addio pomidory", "Bo we mnie jest seks", "Kaziu, zakochaj się", "Przeklnę cię".
W sumie stworzył ok. 700 piosenek, w tym ok. 100 dla dzieci, ok. 150 ilustracji muzycznych do słuchowisk radiowych, widowisk telewizyjnych, filmów animowanych i fabularnych, sztuk teatralnych. Wasowski występował także jako aktor. W cyklu "Kroniki Bolesława Prusa" w TVP (1968-69) zagrał rolę tytułową. Występował gościnnie w Teatrze Powszechnym. Ma na swoim koncie również kilka ról filmowych m.in. w filmach "Upał", "Ja gorę!", "Robinson warszawski".
Skomentuj artykuł