Kazimierz Szymczycha SVD: 1903 polskich misjonarzy pracuje na świecie

Kazimierz Szymczycha SVD: 1903 polskich misjonarzy pracuje na świecie
Fot. Depositphotos
1 rok temu
KAI / pk

"Według danych z 1 października 2019 r. na misjach pracuje 1903 polskich misjonarzy (o 101 mniej niż w ub. roku)" - podaje O. Kazimierz Szymczycha SVD, sekretarz Komisji Misyjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wyjaśnia, że nasi misjonarze są stosunkowo młodzi. Średnia wieku wśród nich wynosi 53 lata.

O. Szymczycha informuje, że w ciągu ostatniego roku zmarło 28 polskich misjonarek i misjonarzy. A ze względu na wzrost powołań w krajach misyjnych, wycofano niektórych misjonarzy do innych posług. Niektórzy natomiast przeszli na emeryturę, a inni - schorowani powrócili do Polski. Znaczna liczba misjonarzy po zakończeniu umowy misyjnej przeszła do duszpasterstwa w Polsce lub w Europie.

Sekretarz Komisji Misyjnej dodaje, że w obecnym roku odnotowaliśmy w Polsce spadek powołań misyjnych wśród duchowieństwa. Diecezje i zgromadzenia misyjne z powodu spadku powołań nie wysyłają ich wcale, albo wysyłają pojedyncze osoby. Rozwija się natomiast wolontariat misyjny, w szczególności dzięki takim zgromadzeniom zakonnym jak klawerianki, salezjanie, pallotyni, kombonianie, werbiści i orioniści oraz także dzięki organizacjom i misyjnym wspólnotom.

Polscy misjonarze - wyjaśnia o. Szymczycha - coraz częściej zostają biskupami i pełnią odpowiedzialne funkcje w Apostolacie Biblijnym, w mediach, posługują w seminariach duchownych, w formacji laikatu i innych apostolatach. Nadal jednak potrzeby misyjne są znacznie większe niż możliwości ich zaspokojenia.

W Afryce i na Madagaskarze jest 730 polskich misjonarzy i misjonarek, w Ameryce łacińskiej i na Karaibach - 766; w Ameryce Północnej - 17; W Azji - 328 i w Oceanii - 62. W sumie - 1903.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kazimierz Szymczycha SVD: 1903 polskich misjonarzy pracuje na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.