O. Tasca ponownie generałem franciszkanów

O. Tasca ponownie generałem franciszkanów
o. Marco Tasca (fot. capgenofmconv2013.info)
KAI / pz

Obradująca od 19 stycznia w Asyżu Kapituła Generalna Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) wybrała dziś ponownie na przełożonego generalnego Zakonu o. Marco Tasca. Jest on 119. ministrem generalnym franciszkanów konwentualnych.

Urodzony dnia 9 czerwca 1957 r. w Sant’Angelo di Piove (Padwa), syn Antoniego i Battistelli Santa. Wstąpił do franciszkanów konwentualnych w Camposampiero 29 września 1968 r., gdzie uczęszczał do szkoły średniej, skąd później przeszedł do niższego seminarium - gimnazjum w Pedavenie (BL), w końcu zaś do Bresci, gdzie ukończył liceum klasyczne. Ukończył nowicjat przy bazylice św. Antoniego w Padwie (1976-1977) i złożył pierwsze śluby zakonne 17 września 1977 roku. Po nowicjacie podjął studia teologiczne przy Instytucie "Świętego Antoniego Doktora" w Padwie, uzyskując tytuł akademicki bakalaureatu w 1982 roku. 28 listopada 1981 r. złożył profesję wieczystą. W 1982 r. został przeniesiony do Rzymu, do Seraphicum, skąd uczęszczał na kursy licencjackie na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim (UPS).

Przyjął święcenia kapłańskie 19 marca 1983 r. w Sant’Angelo di Piove (PD), swoim mieście rodzinnym. W 1986 r. uzyskał kościelny licencjat z psychologii przy UPS, a dwa lata później także z teologii pastoralnej na tej samej uczelni. Powrócił do Prowincji i w latach 1988-1994 był rektorem niższego seminarium w Bresci, potem zaś postnowicjatu w Padwie (1994-2001). Był wykładowcą psychologii i katechetyki przy Instytucie "Świętego Antoniego Doktora" w Padwie. Na Kapitule Prowincjalnej w 2001 r. został wybrany kustoszem kapitulnym i gwardianem klasztoru w Camposampiero (PD), który to obowiązek sprawował aż do 2005 r., kiedy to został wybrany ministrem prowincjalnym. Jest wiceprezydentem narodowym CISM oraz Przewodniczącym Mo.Fra.Ne (Ruch Franciszkański z Północnego Wschodu).

26 maja 2007 r., w Sacro Convento w Asyżu, został przez Kapitułę generalną zwyczajną wybrany 119. następcą Świętego Franciszka. Dzisiaj wybrano go na kolejną kadencję przełożonym generalnym franciszkanów konwentualnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O. Tasca ponownie generałem franciszkanów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.