200. Kapituła Generalna Zakonu Franciszkanów

KAI / drr

Jeszcze w tym miesiącu dowiemy się, kto przez najbliższe sześć lat będzie kierował Zakonem Franciszkanów (Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych OFMConv.). W sobotę 19 stycznia w Asyżu we Włoszech rozpoczęła się 200. Kapituła Generalna i potrwa do 18 lutego. Biorą w niej udział delegaci z całego świata, obecny generał, jego asystenci i jego poprzednicy, prowincjałowie, kustosze oraz delegaci generalni i prowincji.

Franciszkanie nie spotykają się tylko po to, aby wybrać nowy zarząd Zakonu. Kapituła ma przede wszystkim za zadanie zweryfikować dotychczasową działalność braci, zaplanować drogę Zakonu na najbliższych sześć lat i wytyczyć nowe zadania.

Kapituła jest ponadto czasem braterskiego spotkania, wymiany doświadczeń, wzajemnym ubogaceniem, ale przede wszystkim - jak podkreśla obecny generał Zakonu o. Marco Tasca - "Kapituła jest chwilą intensywnej modlitwy i wiary, w której Zakon zamierza w centrum swojego życia i swoich wyborów postawić prymat Boga". "Według myśli św. Ojca Franciszka na kapitule bracia na pierwszym miejscu powinni omawiać rzeczy, które dotyczą Boga" - przypomina o. Tasca.

Z racji zakończonego kilka miesięcy temu Synodu Biskupów nt. nowej ewangelizacji, franciszkanie podczas tegorocznej Kapituły podejmą również refleksję nad prorockim znaczeniem życia franciszkańskiego, konwentualnego, w Kościele dzisiaj.

Kapituła generalna Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych potrwa do 18 lutego.

DEON.PL POLECA

Zakon liczy ponad 4,5 tyś. członków. Jedna czwarta to Polacy. Stąd język polski - obok włoskiego, hiszpańskiego i angielskiego - jest jednym z czterech oficjalnych języków Zakonu Franciszkanów. Najbardziej znane miejsca franciszkańskie na świecie to: Asyż (św. Franciszek), Padwa (św. Antoni) i Niepokalanów (św. Maksymilian).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

200. Kapituła Generalna Zakonu Franciszkanów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.