O. Żak: oczyszczenie musi mieć charakter ewangeliczny a nie korporacyjny

O. Żak: oczyszczenie musi mieć charakter ewangeliczny a nie korporacyjny
o. Adam Żak SJ (fot. YouTube / BP KEP)
2 lata temu
KAI / ms

Działania Kościoła w sprawie wykorzystywania seksualnego małoletnich mają inspirować się duchem Ewangelii a nie PRem - powiedział dziś o. Adam Żak.

Koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że podejmując oczyszczające Kościół najlepiej pomoże całemu społeczeństwo w ochronie dzieci.

Oczyszczenie "do dna"

"Nie można troszkę się oczyszczać a troszkę nie, tylko trzeba oczyścić się do dna" - mówił jezuita w warszawskim Collegium Bobolanum, relacjonując niedawny watykański szczyt biskupów ws. pedofilii. Podkreślał, że celem szczytu było zainspirowanie Kościoła, żeby do ewangelicznego a nie korporacyjnego stylu rozwiązywania kwestii wykorzystywania seksualnego.

"Chodzi o to, żeby zdać sprawę z włodarstwa swego w kontraście z rażącymi zaniedbaniami" - mówił o. Żak.

- Celem watykańskiego spotkania było też "wyrównanie prędkość" pomiędzy poszczególnymi Kościołami tak, żeby przełożeni byli przekonani i działali kolegialnie, odpowiedzialnie, przejrzyście i żeby nie było prędkości w podejściu do sprawie nadużyć - mówił jezuita.

Dodał, że całościowe podejście do problemu wykorzystywania małoletnich - a więc wobec sprawców, ich przełożonych oraz w dziedzinie prewencji - pomoże uniknąć błędów jakie popełnił Kościół w Stanach Zjednoczonych. - Sytuacja w USA doprowadziła do "wrzenia" całego Kościoła, zaś Amerykanie byli upokorzeni postępowaniem swoich pasterzy - mówił o. Żak.

Konieczność przejrzystych działań

Duchowny przypomniał, że w Watykanie wskazywano, iż działania Kościoła muszą być przejrzyste, bo tylko takie będą miały skutek oczyszczający i tylko w ten sposób będzie można upewnić wiernych i świat, że Kościół idzie drogą Ewangelii a nie korporacji.

"Działania Kościoła mają inspirować się duchem Ewangelii a nie PRem" - wskazywał dyrektor Centrum Ochrony Dziecka na Akademii Ignatianum w Krakowie.

O. Żak wyraził radość, że na zaproszenie polskiego Episkopatu w czerwcu przybędzie do naszego kraju abp Charles Scicluna z Malty, który od wielu lat, najpierw jako pracownik, a obecnie drugi sekretarz Kongregacji Nauki Wiary, walczy z wykorzystywaniem seksualnym małoletnich. Ma on poprowadzić kilkugodzinne szkolenia dla biskupów nt. ochrony dzieci i młodzieży.

"Bardzo się cieszę, że biskupi takie zaproszenie wystosowali" - powiedział jezuita dodając, że wystosowano je jeszcze przed watykańskim szczytem ws. pedofilii.

Dzieci trzeba chronić wszędzie

Koordynato KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży wyraził przekonanie, że tylko Kościół oczyszczony będzie w stanie pomóc światu w rozwiązywaniu problemów w relacjach międzyludzkich, także tych o charakterze seksualnym.

Dodał, że sytuacja w Kościele jest lustrzanym odbiciem sytuacji w całym społeczeństwie, które, jak to określił, "reaguje obronnie", sugerując, że problem ma tylko Kościół.

"Oczyszczajmy się, bo tak najlepiej pomożemy społeczeństwu chronić dzieci. Chodzi o to, żeby chronić je wszędzie" - zaapelował o. Żak.

Spotkanie poprowadził red. Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika "Więź".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O. Żak: oczyszczenie musi mieć charakter ewangeliczny a nie korporacyjny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.