"Obecność krzyża nie oznacza narzucania"

"Obecność krzyża nie oznacza narzucania"
(fot. flickr.com/Wade Rockett)
KAI / zylka

O znaczeniu obecności symboli religijnych, a zwłaszcza krzyża w obliczu oczekiwanego w najbliższych dniach orzeczenia drugiej instancji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie odwołania rządu włoskiego od wyroku wydanego 3 listopada 2009 r. - przypomniało prezydium episkopatu Włoch.

W opublikowanym wczoraj oświadczeniu przypomniano, że obecność symboli religijnych a zwłaszcza krzyża, odzwierciedlającego uczucia religijne chrześcijan różnych wyznań, nie oznacza narzucania czegoś czy też wykluczania kogokolwiek. Przeciwnie, wyraża ona tradycję, którą wszyscy znają i uznają jako ogromną wartość duchową oraz znak tożsamości otwartej na dialog z każdym człowiekiem dobrej woli, aby wspierać biednych i cierpiących, niezależnie od wyznania, pochodzenia etnicznego lub narodowości.

„Mamy nadzieję, że w analizie kwestii tak delikatnej zostaną wzięte pod uwagę uczucia religijne ludności oraz wspomniane wyżej wartości, jak również fakt, że we wszystkich krajach europejskich istnieje i rozwija się coraz bardziej pozytywne prawo do wolności religijnej, której istotnym wyrazem jest eksponowanie symboli religijnych” – czytamy w dokumencie.

Kierownictwo włoskiego Kościoła przypomina, iż chrześcijanie na całym świecie zachęcają do dialogu z innymi Kościołami i religiami, a także działają jako integralna część realiów swoich krajów, gdzie w kwestii symboli religijnych obowiązują różne uregulowania prawne oraz autonomiczna ewolucja społeczna i prawna. Zaznacza, iż decyzja by nie karać za obecność krzyży i symboli religijnych w sferze publicznej, byłaby zgodna z zasadą pomocniczości, która reguluje stosunki między państwami a instytucjami europejskimi, w poszanowaniu tysiącletnich tradycji każdego narodu i kraju.

Wielka Izba - instancja odwoławcza Europejskiego Trybunału Praw Człowieka orzeka w składzie 17 sędziów, a wyrok zapada większością głosów. Przed wydaniem orzeczenia odbywa się rozprawa. W składzie orzekającym nie mogą zasiadać sędziowie, którzy orzekali w pierwszej instancji (z wyjątkiem sędziego z danego kraju, tutaj włoskiego) oraz prezesa Trybunału. Wyroki Wielkiej Izby są ostateczne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Obecność krzyża nie oznacza narzucania"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.