Objawienia i wydarzenia nadprzyrodzone w Kościele. Kard. Fernández kończy prace nad nowym dokumentem

Objawienia i wydarzenia nadprzyrodzone w Kościele. Kard. Fernández kończy prace nad nowym dokumentem
Watykan (Fot. depositphotos.com/pl)
KAI/dm

Dykasteria Nauki Wiary kończy prace nad nowym dokumentem, który określi jasne zasady dotyczące rozeznawania objawień i innych tego typu nadprzyrodzonych wydarzeń - powiedział to portalowi National Catholic Register jej prefekt, Victor Fernández, zaznaczając, iż zawarte w nim będą „jasne wytyczne i normy dotyczące rozeznawania objawień i innych zjawisk”.

W tym kontekście przypomniano, że kardynał spotkał się z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji w poniedziałek. Nie ujawnił on żadnych dalszych szczegółów dotyczących dokumentu, ani kiedy dokładnie zostanie on opublikowany.

Jak obecnie Kościół bada objawiania prywatne

Po raz ostatni Święta Kongregacja Nauki Wiary, kierowana wówczas przez chorwackiego kardynała Franjo Šepera wydała ogólny dokument na temat objawień w lutym 1978 roku, w ostatnich miesiącach pontyfikatu papieża Pawła VI.

W „Normach postępowania w rozeznawaniu domniemanych objawień i przesłań” nakreśliła proces, jaki Kościół katolicki stosuje podczas badania domniemanych objawień lub przesłań.

DEON.PL POLECA

Dokument stwierdzał, że obowiązkiem Kościoła jest najpierw ocenienie faktów, następnie zezwolenie na publiczną pobożność, jeśli badanie jest pozytywne, a na koniec wydanie osądu na temat autentyczności i nadprzyrodzonego charakteru wydarzenia.

Dokument nakreślił pozytywne i negatywne kryteria oceny autentyczności takich zjawisk oraz kiedy i w jaki sposób należy zaangażować kompetentne władze kościelne, w tym ostatecznie Stolicę Apostolską. Podkreślono, że podczas badania faktów należy zachować „wyjątkową ostrożność”.

Objawienia prywatne „nie należą (...) do depozytu wiary”

Najnowszy watykański dokument dotyczący objawień został wydany w 2001 roku przez ówczesną Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii”, kongregacja oparła się na Katechizmie Kościoła Katolickiego i jego odniesieniach do objawienia prywatnego.

Fragment ten (n.  67) stwierdza, że objawienia prywatne „nie należą (...) do depozytu wiary” i dodaje, że „ich rolą nie jest «ulepszanie» czy «uzupełnianie» ostatecznego Objawienia Chrystusa, lecz pomoc w pełniejszym przeżywaniu go w jakiejś epoce historycznej”.

Katechizm dodaje: „Zmysł wiary wiernych, kierowany przez Urząd Nauczycielski Kościoła, umie rozróżniać i przyjmować to, co w tych objawieniach stanowi autentyczne wezwanie Chrystusa lub świętych skierowane do Kościoła”.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Objawienia i wydarzenia nadprzyrodzone w Kościele. Kard. Fernández kończy prace nad nowym dokumentem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.