Obrady Konferencji Episkopatu - dzień pierwszy

Obrady Konferencji Episkopatu - dzień pierwszy
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik oraz sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak na rozpoczęciu 357. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
KAI / drr

Przyjęcie dokumentu społecznego, wystąpienia zagranicznych gości, zagadnienia bioetyczne a także przygotowania do Euro 2012 i wybór nowego członka Rady Stałej Episkopatu - m.in. te punkty wyróżnia abp Józef Michalik, podsumowując pierwszy dzień odbywających się w Warszawie w dniach 13-14 marca obrad biskupów. Wczorajszy dzień zakończyła Msza św. w archikatedrze warszawskiej. Dzisiaj dalsza część 357. Zebrania Plenarnego oraz wydanie komunikatu.

Jeśli nie będzie poczucia odpowiedzialności moralnej, uczciwości - będzie korupcja, egoizm weźmie górę - mówi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, nawiązując do przyjętego wczoraj (13 marca) przez Episkopat dokumentu społecznego. Jego głównym autorem jest przewodniczący Rady Społecznej KEP bp Józef Kupny. Tekst poświęcony jest m.in. obecnej sytuacji gospodarczej, sytuacji rodzin, a także stosunkom między pracodawcami a pracownikami. Biskupi apelują w liście o przestrzeganie standardów etycznych w życiu politycznym oraz o większe zaangażowanie społeczne katolików świeckich. Obszerny, szeroko konsultowany tekst, nawiązujący do encykliki Benedykta XVI "Caritas in veritate", ma być opublikowany jeszcze w tym miesiącu.

Drugą ważną kwestią poruszaną podczas pierwszego dnia obrad biskupów były sprawy bioetyczne. Mówił o nich m.in. jeden z uczestniczących w obradach gości z zagranicy. Biskup Görlitz Wolfgang Ipolt zwrócił uwagę na problemy związane z transplantacją i wątpliwości dotyczące pytania o to, w którym momencie następuje śmierć człowieka. - Jest bardzo ważne, żebyśmy usunęli przeszkody i otwarli się na pomoc drugiemu człowiekowi - podkreśla abp Michalik, podsumowując dyskusję nt. przeszczepów.

Przypomina także, że w sprawach dotyczących moralności nie może być kompromisów i zapowiada apel biskupów do społeczeństwa i parlamentarzystów o to, by podczas głosowań w sprawach moralnych nie stosować dyscypliny partyjnej. - Musi to zostać zostawione sumieniu - podkreśla Arcybiskup.

W pierwszym dniu obrad Episkopatu biskupi dyskutowali również m.in. o kwestiach misyjnych oraz o zbliżającym się Kongresie Rodzin w Mediolanie. Wybrali też nowego członka Rady Stałej Episkopatu. Został nim biskup pomocniczy z Łodzi Adam Lepa. Wyboru dokonano na miejsce bp. Wojciecha Polaka, który dotąd był w tym gremium z wyboru, natomiast od października ub. r. jest jego członkiem z racji pełnienie funkcji sekretarza generalnego KEP. Biskupi zwrócili też uwagę na zbliżające się mistrzostwa Europy w piłce nożnej. - Trzeba, żebyśmy tworzyli atmosferę życzliwości, byśmy dobrze przeżyli ten moment - powiedział przewodniczący Episkopatu.

Wczorajsze spotkanie biskupów zakończyła Msza św. w archikatedrze św. Jana na Starym Mieście z okazji 150. rocznicy rozpoczęcia posługi św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego w archidiecezji warszawskiej. Eucharystii przewodniczył abp Józef Michalik a homilię wygłosił biskup gliwicki Jan Kopiec. - Po ludzku, nic w ziemskim posługiwaniu mu się nie udało, ale jego wielkość jest w tym, że nie odszedł od szukania obiektywnej racji zgodnie z sumieniem - mówił o św. abp. Zygmuncie Szczęsnym Felińskim kaznodzieja. Przewodniczący KEP natomiast podkreślił, że abp Feliński to "wielkie światło, które poszło na całą Polskę, a które rozbija mroki także dzisiaj". Mówił też o jego wierności Bogu, do której dołączyła ofiara.

Dzisiaj kolejny dzień obrad Episkopatu. Rozmowy będą dotyczyć m.in. kwestii związanych ze sprawami materialnymi Kościoła, a także zagadnień dotyczących nowelizacji wytycznych Episkopatu w sprawie przypadków pedofilii w Kościele. Konferencja zakończy się ok. godz. 16. Po zakończeniu obrad zostanie wydany komunikat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obrady Konferencji Episkopatu - dzień pierwszy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.