Obrońcy życia domagają się śledztwa

Obrońcy życia domagają się śledztwa
(fot. Tahe Fertilidad / flickr.com / CC BY-ND 2.0)
KAI / mh

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia domaga się śledztwa w polskich klinikach przeprowadzających zabiegi in vitro, w których przechowuje się zamrożone zarodki ludzkie. Inspiracją do wystosowania w tej sprawie listu otwartego do Prokuratora Generalnego była wypowiedź ministra Jarosława Gowina nt. możliwego handlu embrionami i doświadczeniach na nich, ze względu na brak prawnych ograniczeń w polskim prawie.

Przypomnijmy, że w jednej z poznańskich klinik, która kilka lat wcześniej zajmowała się procedurą in vitro, znaleziono pusty pojemnik do przechowywania ludzkich zarodków. Poproszony o komentarz minister sprawiedliwości Jarosław Gowin w tvn24 mówił o tym, że nie ma gwarancji, iż w Polsce nie dochodzi do handlu ludzkimi zarodkami, które są potem wykorzystywane w eksperymentach.

Jego wypowiedź miała szeroki odzew medialny, w związku z którym minister Gowin wystosował oświadczenie zaznaczając, że jego wypowiedź została zmanipulowana i on sam nie powiedział, że w tej konkretnej klinice poznańskiej doszło do handlu embrionami. Tłumacząc później swoje intencje minister zaznaczył, że mówił ogólnie o zjawisku i patologiach mogących mieć miejsce w klinikach, o których był informowany kilka lat wcześniej, przy tworzeniu projektu ustawy bioetycznej.

Obrońcy życia, zrzeszeni w Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia wystosowali list otwarty do Prokuratora Generalnego z apelem o przeprowadzenie śledztwa w klinice w Poznaniu i w innych miejscach w Polsce, w których zamrażane są ludzkie embriony, mając na uwadze obowiązujące rozwiązania prawne, w tym konstytucyjne gwarancje ochrony prawa do życia dla każdego człowieka.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zrzesza 130 organizacji prorodzinnych. W 2012 roku Federacja za swoją działalność została nagrodzona Europejską Nagrodą Obywatelską.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obrońcy życia domagają się śledztwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.