Od 2000 roku zginęło niemal 450 misjonarek i misjonarzy

Od 2000 roku zginęło niemal 450 misjonarek i misjonarzy
(fot. Thoom / shutterstock.com)
3 lata temu
KAI / kk

W Watykanie sporządzono listę obejmującą nazwiska misjonarzy i misjonarek, zamordowanych od 2000 roku.

Według tego raportu, opublikowanego 6 października przez watykańską agencję informacyjną Fides, w latach 2000-2017 zamordowano na świecie 447 osób będących w służbie misyjnej. Było wśród nich pięciu biskupów, 313 księży, trzech diakonów, 10 zakonników, 51 sióstr zakonnych, 16 seminarzystów, trzech członków instytutów życia konsekrowanego, 42 świeckich oraz 4 wolontariuszy. Faktyczna liczba ofiar jest jednak wyższa, bowiem opublikowano tylko potwierdzone przypadki, czytamy w raporcie "Młodzi misjonarze - świadkowie Chrystusa aż do oddania życia".

Wiele spośród ofiar, to "młodzi, współcześni nam ludzie, podobni do swoich równolatków, wcale nie naiwni i niedoświadczeni", podkreśla dokument sporządzony na podstawie danych Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Tych 447 osób, w większości w wieku poniżej 40 roku życia, przygotowało się duchowo i kulturowo do zadań w służbie misyjnej. "Oni potrafili ocenić ryzyka związane z miejscami, o których niektórzy myśleli, że będą tam tylko przez pewien czas, inni przez cale życie".

Zobacz, jaka naprawdę była Helena Kmieć. Niezwykły film o polskiej misjonarce [WIDEO] >>

Wielu spośród zabitych misjonarzy było ofiarami napadów kryminalnych, działań wojennych, jak np. w Syrii oraz na skutek przemocy terrorystów islamskich, wrogich Kościołowi grup bojówkarskich, lub szwadronów śmierci od Filipin przez Amerykę łacińską aż do Afryki. Jedną z ofiar zabójców była zamordowana 24 stycznia 2017 roku w Boliwii polska świecka misjonarka, Helena Kmieć.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Od 2000 roku zginęło niemal 450 misjonarek i misjonarzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.