Od 7 do 16 maja nowenna do św. Andrzeja Boboli o dar jedności i pokoju

Od 7 do 16 maja nowenna do św. Andrzeja Boboli o dar jedności i pokoju
Sanktuarium Narodowe św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Fot. Depositphotos.com
KAI / mł

Ojcowie jezuici z sanktuarium narodowego św. Andrzeja Boboli w Warszawie zachęcają do udziału w nowennie, która zostanie zainaugurowana w najbliższą niedzielę 7 maja, w 20. rocznicę ustanowienia świętego patronem Polski. Modlitwa w świątyni przy ul. Rakowieckiej będzie sprawowana o dar jedności i pokoju na Ukrainie i na całym świecie.

Św. Andrzej Bobola jest patronem jedności pokoju, nie tylko między Polakami i Ukraińcami - tłumaczy ks. Roman Swoboda SJ z sanktuarium narodowego św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

- W 20. rocznicę powołania obwołania go patronem Polski, chcemy się do niego odwoływać i robimy to także w momentach trudnych dla Polski i Europy. Chcemy go prosić, aby pokierował losami Ukrainy. W tym okresie bardzo potrzebujemy jego wstawiennictwa. Ta nowenna jest też wielkim dziękczynieniem za to, co już w relacjach między Polakami i Ukraińcami się stało i nadal dzieje. Jak dodał jezuita, 24 lutego to nie tylko data wybuchu agresji rosyjskiej na Ukrainę, ale też dzień symbolizujący otwarcie serc i domów Polaków przed uchodźcami z Ukrainy; ludźmi, którzy musieli uciekać przed okropieństwem wojny. W Polsce spontanicznie wytworzyła się swego rodzaju "kultura pomagania" na rzecz potrzebujących sąsiadów zza wschodniej granicy.

- Ale jest też w tych ludziach wielkie pragnienie powrotu do domu. Dlatego nowenna ma być błaganiem nie tylko o pokój na Ukrainie, w Europie i na całym świecie, ale także o to, aby ci ludzie mogli wrócić do siebie - dodaje ks. Swoboda SJ.

W ramach zainaugurowanej w niedzielę 7 maja nowenny każdego dnia po mszy świętej o godz. 12.00 (a więc ok. godz. 12.40) rozważany będzie inny temat modlitewny. Całość zakończy się 16 maja, gdy głównym obchodom ku czci patrona Polski i metropolii warszawskiej o godz. 18.00 będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

W sanktuarium św. Andrzeja Boboli na warszawskim Mokotowie, które ma charakter narodowy, spoczywają zachowane w całości relikwie tego męczennika. Sanktuarium, którym opiekują się jezuici, szerzy kult św. Andrzeja Boboli we współpracy ze wszystkimi świątyniami, parafiami i organizacjami pod jego wezwaniem, znajdującymi się na terenie Polski. Rozwija ono szczególną współpracę z ośrodkami duszpasterskimi znajdującymi się w miejscach urodzenia (Strachocina, Archidiecezja Przemyska obrządku łacińskiego) i męczeńskiej śmierci św. Andrzeja Boboli (Janów Poleski, Diecezja Pińska, Białoruś).

Św. Andrzej Bobola urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. Pochodził ze szlacheckiej rodziny. Wstąpił do jezuitów, w 1622 roku przyjął święcenia kapłańskie. Pracował jako kaznodzieja, spowiednik, wychowawca młodzieży w Wilnie, Połocku, Warszawie, Łomży, Pińsku. Podejmował szczególne wysiłki na rzecz pojednania prawosławnych z katolikami. Jego gorliwość przyniosła mu określenie „łowcy dusz – duszochwata”. Budziła jednak niechęć wśród wielu ortodoksów.

W czasie wojen kozackich przerodziła się w nienawiść i miała tragiczny finał. W maju 1657 roku Kozacy napadli na Janów Poleski i dokonali rzezi wśród katolików i Żydów. Andrzeja Bobolę pochwycili w pobliskiej wiosce. Został bestialsko okaleczony, a następnie zamordowany. Św. Andrzej Bobola został kanonizowany w 1938 r. przez Piusa XI a w 2002 r. został ogłoszony patronem Polski. W 2007 r. Episkopat nadał kościołowi, w którym znajdują się jego relikwie, tytuł sanktuarium narodowego. Oficjalne ogłoszenie tego tytułu miało miejsce 16 maja 2008 r. podczas uroczystości ku czci świętego.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Święty Andrzej Bobola w 2002 r. został ogłoszony przez Jana Pawła II patronem Polski. Jest również patronem diecezji: warszawskiej, łomżyńskiej, białostockiej, drohiczyńskiej oraz kolejarzy. Zginął w okrutnych cierpieniach z rąk Kozaków w 1657 roku, a...

Skomentuj artykuł

Od 7 do 16 maja nowenna do św. Andrzeja Boboli o dar jedności i pokoju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.