Od niedzieli 51. Tydzień modlitw o powołania

Od niedzieli 51. Tydzień modlitw o powołania
(fot. BostonCatholic/flickr.com/CC)
6 lat temu
KAI / psd

Tydzień modlitw o powołania powinien być wielką mobilizacją do modlitwy i przypomnienia, że dzieło odczytywania, rozwijania i realizowania powołań trzeba nieustannie wspierać - podkreślił dziś na konferencji prasowej w Warszawie bp Marek Solarczyk, delegat Episkopatu Polski ds. Powołań. W niedzielę 11 maja Kościół rozpocznie 51. Światowy Tydzień Modlitw o Powołania. W tym roku towarzyszy mu hasło "Powołania świadectwo prawdy. Specjalne orędzie z tej okazji wystosował papież Franciszek.

Prezentując papieskie orędzie bp Solarczyk zwrócił uwagę, iż zawiera ono ogromną zachętę, by duszpasterstwo powołań było towarzyszeniem młodym ludziom na drogach świętości. - Nikt nie może powiedzieć, że powołanie go nie dotyczy - dodał. Papież Franciszek z realizmem zwraca uwagę na to, że decyzje powołaniowe nie są proste, niejednokrotnie będą wymagały pojścia "pod prąd" - zauważa biskup delegat KEP ds. powołań.

>> Orędzie papieża na 51. Światowy Dzień Modlitw o Powołania

Bp Solarczyk odniósł się także do przesłania papieża Franciszka przekazanego polskim biskupom na zakończenie tegorocznej wizyty Ad limina Apostolorum. - Sprawa troski o powołania jest mocno zaakcentowana w dwóch miejscach. Papież zaznacza, że Kościół w Polsce powinien być bardzo wdzięczny za tak liczne, święte powołania kapłańskie, ale nie powinien zapominać o tym, że to dzieło trzeba nieustannie wspierać - przypomniał bp Solarczyk i przytoczył słowa Franciszka: "Niech jednak Kościół w Polsce nadal niestrudzenie modli się o nowe powołania do kapłaństwa!".

Papież w przesłaniu do biskupów odnosi się też do trudnej sytuacji żeńskich powołań zakonnych w Polsce, gdzie liczba kandydatek zmniejsza się w ostatnich latach. Zauważa ich wielka posługę i ważne miejsce we wspólnocie Kościoła. Jednocześnie kładzie do serca biskupom i całemu Kościołowi troskę o powołania do życia konsekrowanego - zaznaczył bp Solarczyk.

Krajowy duszpasterz powołań ks. Marek Tatar podkreślił, że w Tygodniu Modlitw o Powołania cała uwaga Kościoła koncentruje się na powołaniach. - Rzeczywiście dzisiaj spotykamy się z trudną sytuacją kontestowania powołania, które jest zobowiązujące. Kiedyś mówiło się, że "rodzina jest pierwszym seminarium", dziś mamy z tym problem. To zaplecze, jakim była rodzina, ulega obecnie ogromnemu rozbiciu - zauważył.

Ks. Tatar zwrócił też uwagę na środowisko szkolne i kwestię, czy jest ono miejscem dorastania do wartości. - Stawiamy sobie pytania, na ile szkoła wychowuje do dojrzałej odpowiedzi i odpowiedzialności za podjęte decyzje - mówił. Podkreślił także istotną rolę duszpasterstwa w parafii i środowisk formacyjnych jak grupy ministranckie, Ruch Światło-Życie, Droga Neokatechumentalna, Odnowa w Duchu Świętym. - One tworzą podstawowe środowisko, w którym młody człowiek dorasta do osobowego i osobistego spotkania z Chrystusem - zaznaczył.

Podczas konferencji zaprezentowano materiały duszpasterskie do wykorzystania w czasie Tygodnia Modlitw o Powołania. W tym roku przygotowano je w formie teczki, która zawiera zeszyty dla katechetów, dla opiekunów ministrantów, propozycje homilii i nabożeństw. Ich autorami są praktycy - zapewnił ks. Emil Parafiniuk, sekretarz Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań. Ponadto w teczce znaleźć można papieskie orędzie i ogólne statystyki.

Wynika z nich, że obecnie w Polsce jest ponad 19 tys. sióstr należących do 101 zgromadzeń zakonnych, ok. 1,2 tys. członków instytutów świeckich, ponadto: 178 dziewic konsekrowanych, 220 wdów konsekrowanych i 5 pustelników. Nie podano natomiast danych dotyczących zakonów męskich. [W Polsce w 61 zakonach męskich żyje 12 tys. 488 zakonników, z czego 9592 to kapłani, a 1369 to bracia zakonni. W kraju posługuje ogółem 8952 księży i braci zakonnych, natomiast pozostali polscy zakonnicy pracują w innych krajach - przyp. KAI, dane Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich].

Delegat Episkopatu ds. powołań zapowiedział rozpoczęcie współpracy z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego w profesjonalnym zbieraniu i opracowywaniu danych dotyczących powołań. Pierwsze rozmowy już się odbyły.

Odpowiadając na pytanie KAI poinformował, że w dniach 3-6 lipca spotkają się w Warszawie przedstawiciele krajowych duszpasterstw powołań - tzw. Europejska Służba Powołań. W zeszłym roku duszpasterze z Europy gościli w Rzymie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Od niedzieli 51. Tydzień modlitw o powołania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.