Odbył się 46. Waszyngtoński Marsz dla Życia. To największe tego typu wydarzenie na świecie

Odbył się 46. Waszyngtoński Marsz dla Życia. To największe tego typu wydarzenie na świecie
(fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER)
KAI / ms

"Atmosfera tego marszu jest absolutnie unikalna, wręcz niesamowita. To niezapomniane przeżycie znaleźć się w tłumie tak wielu młodych, radosnych ludzi, manifestujących swoje zaangażowanie w obronie życia" - wspomina Ewa H. Kowalewska. Prezes Human Life International w Polsce w waszyngtońskim Marszu dla Życia uczestniczyła trzykrotnie i - jak mówi - "za każdym razem było to coś niepowtarzalnego".

W dzisiejszym newsletterze Human Life International w Polsce Ewa H. Kowalewska przypomina historię Marszu dla Życia, który w tym roku w Waszyngtonie przeszedł po raz czterdziesty szósty. Odbywa się on w rocznicę niesławnej decyzji Sądu Najwyższego USA w sprawie Roe contra Wade, która w 1973 roku w praktyce zalegalizowała aborcję na życzenie podczas całej ciąży, aż do urodzenia dziecka.

W tym roku Marsz odbywa się pod hasłem "Jedyny w swoim rodzaju od pierwszego dnia: pro-life jest pro-naukowe". "W ten sposób organizatorzy chcą pokazać, że każda istota ludzka jest unikalna, niepowtarzalna od samego poczęcia oraz połączyć te fakty z rzetelną wiedzą, która zawsze stoi po stronie prawdy i życia" - komentuje Ewa Kowalewska.

Odbył się 46. Waszyngtoński Marsz dla Życia. To największe tego typu wydarzenie na świecie - zdjęcie w treści artykułu

DEON.PL POLECA

(fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER)

Marsz tradycyjnie przeszedł Aleją Konstytucji pod Kapitol oraz gmach Sądu Najwyższego. Pojawiło się wielu znakomitych gości, w tym abp. Joseph Neumanna przewodniczący Komitetu ds. Aktywności Pro-life Konferencji Episkopatu USA. Narrację prowadził znany dziennikarz Ben Shapiro.

Z okazji Marszu organizowanych jest wiele wydarzeń towarzyszących. Większość dużych organizacji przygotowuje własne spotkania dla swoich wolontariuszy i pracowników, najczęściej połączone z posiłkiem. Wieczorem poprzedniego dnia odbywa się Msza św. w waszyngtońskiej katedrze, po której wielu młodych pozostaje na całonocnym czuwaniu.

"Punktem kulminacyjnym jest jednak uroczysta kolacja po marszu nazywana "Rose Dinner". W tym roku ma w niej wziąć udział wiceprezydent USA Mike Pence, który od lat jest osobiście związany z ruchem pro-life" - informuje prezes HLI Polska.

Odbył się 46. Waszyngtoński Marsz dla Życia. To największe tego typu wydarzenie na świecie - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER)

Human Life International, najstarsza w USA organizacja pro-life, założona przez benedyktyna o. Paula Marxa w 1974 roku, od początku uczestniczy w Marszu zwartą grupą swoich wolontariuszy i pracowników. "Atmosfera tego marszu jest absolutnie unikalna, wręcz niesamowita. To niezapomniane przeżycie znaleźć się w tłumie tak wielu młodych, radosnych ludzi, manifestujących swoje zaangażowanie w obronie życia" - wspomina Ewa H. Kowalewska. Prezes Human Life International w Polsce w waszyngtońskim Marszu dla Życia uczestniczyła trzykrotnie i - jak mówi - "za każdym razem było to coś niepowtarzalnego".

"18 stycznia duchowo łączymy się z obrońcami życia z Ameryki! Papież Franciszek ogłosił odpust zupełny pod zwykłymi warunkami dla wszystkich, którzy tego dnia będą się łączyć w modlitwie w intencji obrony życia z uczestnikami Marszu dla Życia w Waszyngtonie - przyłączmy się" - zachęca Ewa Kowalewska.

Waszyngtoński Marsz dla Życia jest największym tego typu wydarzeniem na świecie. Weźmie w nim udział kilkaset tysięcy ludzi, w większości młodych. "Udział w nim robi wielkie wrażenie, bo jest to autentyczna, radosna afirmacja życia" - mówi Ewa Kowalewska. Marsz dla Życia w Waszyngtonie jest ukoronowaniem podobnych akcji pro-life, które w tych dniach odbywają się w ponad osiemdziesięciu amerykańskich miastach.

Odbył się 46. Waszyngtoński Marsz dla Życia. To największe tego typu wydarzenie na świecie - zdjęcie w treści artykułu nr 2

(fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER)

Prezes HLI Polska zwraca uwagę, że batalia o zaprzestanie aborcji w ostatnich latach w Ameryce nasila się coraz bardziej. "Od ujawnienia handlu organami zabijanych dzieci przez Planned Parenthood, organizację posiadającą najwięcej placówek aborcyjnych w USA, rozgorzała walka o pozbawienie ich funduszy federalnych. Są to duże pieniądze i jest o co walczyć. Zamknięto już ponad 200 placówek aborcyjnych, ale proceder zabijania poczętych dzieci nadal trwa. Wybór prezydenta Trumpa wzmocnił amerykański ruch pro-life, jednak każdy krok w kierunku delegalizacji aborcji wywołuje totalną awanturę, wspieraną głównie przez demokratów" - pisze Kowalewska.

W najnowszym newsletterze HLI Polska zauważono także, że po ostatnich zmianach w amerykańskim Sądzie Najwyższym większość sędziów jest po stronie ochrony życia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Odbył się 46. Waszyngtoński Marsz dla Życia. To największe tego typu wydarzenie na świecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.