"Odebrałem komfort picia wielu rodzinom"

KAI / drr

Jako niepijący i propagator trzeźwości odebrałem komfort picia wielu w mojej parafii - przyznaje ks. prałat Władysław Zązel, duszpasterz trzeźwości diecezji bielsko-żywieckiej, który był gospodarzem zakończonego dziś ogólnopolskiego spotkania "Wesele Wesel" w Kamesznicy na Żywiecczyźnie. W tej właśnie podżywieckiej wiosce 20 lat temu narodziła się idea bezalkoholowych wesel. W tegorocznym spotkaniu udział wzięło ponad 200 osób.

Jednym z ostatnich punktów programu była jak zwykle bezalkoholowa zabawa z wodzirejem i zespołem muzycznym, która trwała do późnych godzin nocnych. Po Mszy św. świadectwa złożyły małżeństwa, które miały wesela bezalkoholowe.

W rozmowie z KAI ks. Zązel przypominając słowa ks. Józefa Tischnera podkreśla, że pijaństwo bierze się z przegranej wolności, choć człowiek tej wolności nieustannie pragnie. "Wolność jest wtedy, gdy człowiek jest panem samego siebie. Będąc panem panuje: da radę sobie zabronić i da radę sobie nakazać" - podkreśla kapelan Związku Podhalan. Przyznaje z bólem, że na pijaństwo istnieje w Polsce powszechne przyzwolenie, powiększając w ten sposób plagę uzależnienia.

Jak zaznacza duchowny, z powodu jednego pijącego cierpi dziesięcioro innych osób, ale także jeden niepijący odbiera komfort picia innym dziesięciu pijącym. "W Kamesznicy odebrałem komfort picia około 3 tys. parafianom. Abstynencja to jest stawianie poprzeczki, zasad" - dodaje.

Ks. Zązel rozpoczął propagowanie trzeźwości w kamesznickiej parafii ponad 30 lat temu. W czasie Misji Świętych w 1979 roku powstała specjalna Księga Trzeźwości. W latach 1986-97 w tej wiosce nieopodal granicy polsko-słowackiej odbyło się 160 bezalkoholowych wesel. Wkrótce okazało się, że małżeństw, które organizowały wesela bezalkoholowe, jest wiele. Ks. Zązel zorganizował ich spotkanie w Kamesznicy dwukrotnie, w 1995 i w 1996 r. Potem "Wesele Wesel" odbywało się w różnych miejscach Polski.

DEON.PL POLECA

Lucyna i Jarosław Kłęk z Wrocławia przyznają, że dzięki inicjatywie księdza Zązla powstała ogromna wspólnota złożona z ludzi z całej Polski, którzy są zaangażowani w krzewienie trzeźwości. "Warto dziś wspierać młodych, którzy chcą mieć wesele bezalkoholowe. To dobry początek życia małżeńskiego i dobrze wróży na przyszłość" - mówi Lucyna Kłęk.

Z uczestnikami XX Ogólnopolskich Spotkań Małżeństw, Które Miały Wesela Bezalkoholowe spotkał się 1 sierpnia bp Tadeusz Bronakowski. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości dziękował za ich świadectwo abstynencji w najpiękniejszym dla dniu ich życia - w dniu zawarcia sakramentu małżeństwa. Podkreślił, że to rodziny są szkołami trzeźwości i od świadectwa matek i ojców zależy przyszłość Polski.

Z kolei biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger, inaugurując 31 lipca spotkanie w Kamesznicy, apelował o troskę o trzeźwość w życiu społecznym i rodzinnym, będącą promocją wolności. Nazwał uczestników "Wesela Wesel" apostołami trzeźwości i zwrócił uwagę, że rodzina w dzisiejszych czasach nie znajduje wielu obrońców, gdyż większość dziś broni "chorych ideologii", a nauczanie Kościoła o rodzinie spotyka się z "medialnym terroryzmem" i ostrymi atakami.

Na spotkanie "Wesele Wesel" w Kamesznicy składały się modlitwy, Msze św., konferencje, warsztaty nt. promowania trzeźwego stylu życia, koncerty oraz gry i zabawy. Rodziny modliły się na Eucharystii, odnawiały przyrzeczenia małżeńskie, zwiedzały okolice i bawiły do białego rana, nie pijąc kropli alkoholu. Odbyło się szereg prelekcji m.in. nt. zagrożenia współczesnych uzależnień dzieci i młodzieży.

Organizatorami spotkania byli: Stowarzyszenie Trzeźwości - Klub "Grapka" oraz Stowarzyszenie "Wesele Wesel" i parafia pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kamesznicy.

Początki "Wesela Wesel" sięgają roku 1994, kiedy to Elżbieta i Lech Polakiewiczowie, redaktorzy odpowiedzialni za programy rodzinne, którzy sami mieli wesele bezalkoholowe, planowali na ten temat audycje radiowe. Jako eksperta zaprosili ks. Władysława Zązla, który w swojej parafii w Kamesznicy zachęcił ponad sto par do wesel bezalkoholowych. Okazało się wówczas, że małżeństw, które organizowały takie impezy jest wiele. Ks. Zązel zorganizował ich spotkanie w Kamesznicy dwukrotnie, w 1995 i w 1996 r. Potem "Wesele Wesel" odbywało się w różnych miejscach Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Odebrałem komfort picia wielu rodzinom"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.