Odkryto dotychczas najstarszy kościół Armenii
Archeolodzy odkryli w Armenii pozostałości nieznanego dotychczas kościoła wczesnochrześcijańskiego. Znalezisko w starożytnym mieście Artaxata obejmuje ośmiokątny budynek w kształcie krzyża – poinformował niemiecki uniwersytet w Münster. Zespół badaczy odsłonił fragmenty kościoła i dokładniej go zbadał.
„Pochodzący z IV wieku kościół jest najstarszym udokumentowanym archeologicznie w kraju – sensacyjnym świadectwem wczesnego chrześcijaństwa w Armenii” – wyjaśnił archeolog Achim Lichtenberger.
Artaxata było stolicą Królestwa Armenii przez prawie sześć wieków. Według legendy był tam więziony misjonarz Grzegorz Oświeciciel, który później, w 301 roku nawrócił na chrześcijaństwo króla Armenii. W ten sposób Armenia stała się pierwszym państwem chrześcijańskim na świecie. Nieopodal odkrytego obecnie kościoła znajduje się średniowieczny klasztor Khor Virap, który nawiązuje do tej tradycji.
Podłoga z terakoty i dekoracja z marmuru
W kościele badacze odkryli pozostałości drewnianych platform, które za pomocą datowania radiowęglowego określono na połowę IV wieku. Budynek ma średnicę około 30 metrów. Miał prostą podłogę z zaprawy i płytki z terakoty. Naukowcy znaleźli również dowody na to, że był on bogato zdobiony marmurem.
Zespół z Uniwersytetu w Münster i Armeńskiej Akademii Nauk przebywa w Armenii od września. Będzie kontynuować wykopaliska z nadzieją na nowe znaleziska i poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, pod jakim wezwaniem był ten kościół.
Skomentuj artykuł