Ogólnopolska akcja CARITAS na rzecz seniorów. Zachęcamy do udziału

Ogólnopolska akcja CARITAS na rzecz seniorów. Zachęcamy do udziału
(fot. shutterstock.com)
4 lata temu
KAI / sz

Ogólnopolska kampania Caritas Polska pod nazwą "Kromka Chleba Caritas", w tym roku pod hasłem "Kromka chleba dla sąsiada", rozpoczęła się w czwartek 14 września. Celem inicjatywy jest uwrażliwienie społeczeństwa na potrzebę dzielenia się, a także zwrócenie uwagi na potrzeby seniorów.

Według statystyk, w 2020 r. ponad 25 proc. Polaków będzie miało powyżej 60. roku życia, a jeśli trend ten gwałtownie się nie zmieni, to w 2050 r. odsetek takich osób sięgnie 40 proc. Blisko 45 proc. 60-latków i 90 proc. 80-latków deklaruje trudności z pokonywaniem schodów. Ponad dwie trzecie seniorów powyżej 60. roku życia cierpi na choroby przewlekłe i regularnie odwiedza aptekę. Do tego dochodzą niskie emerytury i samotność. Blisko połowa osób po 75. roku życia to wdowcy, a zaufanie społeczne w Polsce jest jednym z najniższych w Europie.

"Kromka chleba dla sąsiada" z jednej strony ma na celu zgromadzenie żywności, która zostanie przekazana osobom starszym, samotnym i potrzebującym, z drugiej, zbiórkę środków na pomoc dla nich, z trzeciej zaś, uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby i los samotnych osób starszych i uaktywnienie pomocy sąsiedzkiej.

19 września w prawie 800 sklepach sieci Biedronka, która jest głównym partnerem akcji, wolontariusze Caritas z 29 diecezji będą zbierali podstawowe artykuły spożywcze, które trafią do potrzebujących wsparcia seniorów.

W niedzielę 24 września na rynkach polskich miast wolontariusze będą dzielili się chlebem z przechodniami na znak swojej stałej troski o los osób potrzebujących. Podobne akcje odbędą się w parafiach, w których działają Parafialne Zespoły Caritas. W parafiach będą rozdawane zebrane wcześniej w sklepach Biedronka dary.

"Wydarzenia te są wyrazem łączności z ubogimi oraz symbolem Caritas - miłości mądrej i praktycznej, rozumiejącej, że najważniejsze jest dzielenie się sercem" - informuje w swoim komunikacie Caritas Polska.

Środki finansowe zebrane w licznych zbiórkach prowadzonych przez Caritas posłużą na zakup żywności zarówno dla osób indywidualnych jak i dla ośrodków pomocy Caritas zajmujących się ich dystrybucją. Środki zebrane przez Caritas Polska zostaną przeznaczone na wsparcie ubogich, potrzebujących osób starszych, pomoc żywnościową. Akcji towarzyszyć będą spoty emitowane w TVP i w Polskim Radio, artykuły w prasie oraz kampania internetowa uwrażliwiająca na sytuację i potrzeby samotnych osób starszych.

Akcję można wesprzeć wysyłając sms charytatywny pod hasłem "KROMKA" na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 - z dopiskiem "KROMKA".

Więcej informacji o działaniach Caritas w Polsce w ramach akcji "Kromka chleba dla sąsiada".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ogólnopolska akcja CARITAS na rzecz seniorów. Zachęcamy do udziału
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.