Ogromny "rosyjski Jezus" kontrowersyjnego rzeźbiarza

Ogromny "rosyjski Jezus" kontrowersyjnego rzeźbiarza
(fot. shutterstock)
6 lat temu
KAI

W najbliższym czasie we Władywostoku stanie monumentalna figura Jezusa Chrystusa. Jej autorem jest pochodzący z Gruzji rzeźbiarz Zurab Cereteli. Według informacji mediów rosyjskich Cereteli, od 1997 roku przewodniczący Rosyjskiej Akademii Sztuki, odlew rzeźby przygotował już w 2013 roku w Sankt Petersburgu.

Rzeźba ma wysokość 33 metry, co ma symbolizować 33 lata życia Jezusa i zostanie ustawiona na 50-metrowym cokole. Będzie to jedna z najwyższych figur Chrystusa na całym świecie, wyższa o trzy metry niż Chrystus w Rio de Janeiro. Wliczając cokół "rosyjski Jezus" przewyższy figury w Świebodzinie (36 m.) i w boliwijskim Cochabamba (34 m.).

Według pierwotnego planu figura Jezusa miała stanąć na jednym ze szczytów Kaukazu w Gruzji, jednak artysta pragnął, aby stanęła na terenie Rosji. We Władywostoku zostanie ustawiona na cokole w kształcie prawosławnej cerkwi. Projekt pomnika wsparł Rosyjski Kościół Prawosławny podkreślając, że figura Chrystusa w tym portowym mieście nad brzegiem Pacyfiku jest także symbolem przywracania znaczenia rosyjskiego Dalekiego Wschodu.

Zurab Cereteli, który w swoim życiorysie ma bliskie związki z byłym reżimem komunistycznym w Rosji, od czasu “pierestrojki" stworzył kilka znakomitych dzieł o charakterze religijnym. W 2006 roku, na zamówienie miasta Ploermel we francuskiej Bretanii wykonał ponad trzymetrową rzeźbę papieża Jana Pawła II. Inny pomnik papieża Wojtyły autorstwa Cereteliego stoi od 2014 roku ma Skwerze Jana XXIII nieopodal katedry Notre Dame w Paryżu jako “dar rosyjski dla katolickiej wspólnoty polskiej" w stolicy Francji. Artysta powiedział wówczas, że postać Jana Pawła II odzwierciedla tragiczną i pełną sprzeczności historię XX wieku, z jego małostkowymi politykami i duchowymi przywódcami, reprezentującymi sumienie świata". W mieście Veria w Grecji stoi od 2009 roku ogromnych rozmiarów rzeźba św. Pawła Apostola, również autorstwa rosyjski rzeźbiarz o korzeniach gruzińskich .

Zurab Cereteli wykonał również wiele rzeźb historycznych postaci: cara Piotra Wielkiego, Krzysztofa Kolumba czy prezydenta de Gaulle'a. Jest też twórcą rzeźby przedstawiającej Władimira Putina w stroju judoki. Przez wielu krytyków określany jest jako "nadworny rzeźbiarz rosyjskich władz".

Twórczość Cereteliego obejmuje liczne posągi poczynając od pierwszego wykonanego przez niego, powstałego w 1979 roku "Happiness to the Children of the World" przygotowanego na Olimpiadę Specjalną w Brockport w USA (stan Nowy Jork). Kolejnym dziełem był odsłonięty w 1989 roku w Londynie pomnik "Zniszczenie muru nieufności" symbolizujący zakończenie zimnej wojny. W 1990 roku Cereteli wykonał pracę "Dobro zwycięża zło" - dar Moskwy dla głównej siedziby ONZ w Nowym Jorku. Brązowa rzeźba przedstawia św. Jerzego walczącego ze smokiem. Do wykonania tego dzieła ważącego 40 ton, a mającego wysokość 11,89 metrów, Cereteli użył części zardzewiałych rakiet "Pershing" i " SS-20".

W 1997 roku artysta dokonał nowej aranżacji Placu Maneżowego przy murze Kremlowskim i ustawił potężny pomnik cara Piotra I na sztucznej wyspie między rzeką Moskwa i kanałem otaczającym Kreml. W 2006 roku w Bayonne w stanie New Jersey w USA odsłonięto wykonane przez niego dzieło "To the Struggle Against World Terrorism", 30-metrową rzeźbę upamiętniającą ofiary terrorystycznych zamachów z 11 września 2001 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ogromny "rosyjski Jezus" kontrowersyjnego rzeźbiarza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.