Ojciec Moral 97. Generałem Augustianów

Ojciec Moral 97. Generałem Augustianów
o. Alejandro Moral Anton (fot. augustinians.net)
o. Wiesław Dawidowski, OSA

4 września 2013 członkowie Kapituły Generalnej zakonu augustianów wybrali w Rzymie o. Alejandro Moral Anton, na urząd Przeora Generalnego, który zastąpił ustępującego o. Roberta Prevost. O.Alejandro Moral jest 97.

Generałem Zakonu św. Augustyna. Po swoim wyborze powiedział: "Chcę, aby zakonna rodzina augustiańska stawała się co raz bardziej rodziną ewangelizacyjną. Chciałbym, aby rodzina augustiańska, zgodnie ze swoim charyzmatem, coraz gorliwiej oddawała się służbie ludziom najuboższym i cierpiącym". Do braci zebranych na zaprzysiężeniu powiedział: " Nie jestem waszym Ojcem Generałem, ale Przeorem Generalnym, co znaczy, że jest powołany jako pierwszy pośród równych sobie braci".

Ojciec Alejandro Moral urodził się w La Vid (Burgos), w Hiszpanii, 1 czerwca 1955 roku. Wstąpił do nowicjatu augustianów w 1972 r., a pierwsze śluby zakonne złożył w 1973 roku. Studiował w La Vid i Madrycie, oraz w Kolegium Międzynarodowym S. Monica w Rzymie i Gregorianum. Został wyświęcony na kapłana 20 czerwca 1981 roku. Z wykształcenia jest biblistą.

Pracował jako bibliotekarz, kwestor, dyrektor formacji i radny prowincji Hiszpanii. W 1995 roku, w wieku lat 40, został wybrany Prowincjałem i pełnił tę funkcję do czasu wyboru na wikariusza generalnego zakonu w 2001 roku. Odtąd, aż do wyboru na Przeora Generalnego, był członkiem Domu Generalnego sprawując różne urzędy: był przewodniczącym Komisji powołanej do rewizji Konstytucji zakonu, przewodniczącym Komisji Gospodarczej i prezesem Sekretariatu Justitia et Pax; od 2004 do chwili obecnej pełnił funkcję prokuratora generalnego Zakonu, a od 2009 był asystentem jednej z dwóch Federacji kontemplacyjnych sióstr augustianek w Hiszpanii.

DEON.PL POLECA

Ojciec Alejandro pracował w wielu międzynarodowych komisjach zakonu m. in. ds. świeckich, edukacji, finansów i duchowości. Wydał wiele artykułów z zakresu biblistyki, życia zakonnego i duchowości hiszpańskich augustianów (w języku hiszpańskim). Na urząd Przeora Generalnego przychodzi człowiek z dużym doświadczeniem, co dobrze wróży jego służbie dla zakonu oraz przyszłości augustianów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ojciec Moral 97. Generałem Augustianów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.