"Ojcze Święty, dziękujemy, że wybrałeś Benin"

"Ojcze Święty, dziękujemy, że wybrałeś Benin"
(fot. EPA/STR)
KAI / pz

Jesteśmy bardzo zaszczyceni i dziękujemy, że na spotkanie z całą Afryką wybrałeś, Ojcze Święty, właśnie Benin - powiedział metropolita Kotonu abp Antoine Ganyé. W stołecznej katedrze pw. Matki Bożej Miłosierdzia powitał on 18 listopada oficjalnie Benedykt XVI, który od tego miejsca rozpoczął swą podróż apostolską do Beninu.

Arcybiskup przypomniał, że jego ojczyzna obchodzi w tym roku 150-lecie ewangelizacji. Rozpoczęła się ona od przybycia 18 kwietnia 1861 misjonarzy Towarzystwa Misji Afrykańskich z Lyonu do wybrzeży ówczesnego Dahomeju, a dzisiejszego Beninu. Misjonarze francuscy otwierali szkoły i myśleli o kształceniu miejscowego duchowieństwa i my "jesteśmy spadkobiercami tego dzieła" - podkreślił hierarcha beniński.

Zapewnił, że Kościół w tym kraju nadal prowadzi ewangelizację, gdyż większość jego mieszkańców nadal wyznaje tradycyjne religie afrykańskie, stanowiące dla nich łącznik w przyjęciu chrześcijaństwa.

Abp Ganyé przypomniał ponadto wkład sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej od Apostołów do dzieła ewangelizacji i oświaty w tym kraju.

Wyraził również wdzięczność papieżowi za to, że zamierza udać się do Ouidah, aby złożyć hołd pochowanemu tam swemu przyjacielowi - "świetlanej pamięci" kardynałowi Bernardinowi Gantinowi.

Wspomniał, że w katedrze stołecznej spoczywają doczesne szczątki dwóch innych wielkich hierarchów: Christopha Adimou i Isidore’a de Souza, którzy też są "dziedzicami tego, co przekazali nam misjonarze i z czego również my próbujemy korzystać" - dodał metropolita stolicy Beninu.

- Ojcze Święty, witaj na tej gościnnej i błogosławionej ziemi Beninu. Twoje dzieci czekają na to, co powiesz i na twoje błogosławieństwo - zakończył swe przemówienie abp Ganyé.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Ojcze Święty, dziękujemy, że wybrałeś Benin"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.