"Okrągły stoł" na temat molestowania dzieci

KAI / psd

W związku ze skandalami seksualnego molestowania dzieci niemiecka minister ds. rodziny Cristina Schröder zaprosiła różne środowiska do udziału w rozmowach „okrągłego stołu” poświęconych tej tematyce. Oczekuje się, że zasiądą przy nim przedstawiciele organizacji rodzinnych, szkół i internatów, Kościołów katolickiego i ewangelickiego, świata lekarskiego oraz polityki i opracują czytelne reguły postępowania w sprawie nadużyć seksualnych wobec dzieci. Ministerstwo poinformowało, że obrady z udziałem minister oświaty Annette Schavan rozpoczną się 23 kwietnia.

Zdaniem min. Schröder istnieje też potrzeba bardzo delikatnego uwrażliwiania dzieci, aby potrafiły rozpoznać, że są molestowane i miały odwagę o tym informować. Inną sprawą, którą omówią uczestnicy „okrągłego stołu” będzie przygotowanie odpowiedniej liczby specjalistów, a także grup rodziców i wychowawców „uwrażliwionych” na ewentualne przypadki molestowania i szybkie ich demaskowanie.

„W obliczu tych okrutnych wydarzeń musimy działać szybko i skutecznie” - powiedziała minister Schröder. Podkreśliła, że dzieci wszędzie są narażone na molestowanie seksualne, w internatach, organizacjach sportowych, a także w rodzinach.

Społeczny wymiar problemu molestowania seksualnego dzieci podkreśla również biskup Ratyzbony, Gerhard Ludwig Müller. Hierarcha zwrócił uwagę, że w ciągu minionych 15 lat do wymiaru sprawiedliwości w Niemczech wpłynęło ponad 200 tysięcy spraw o molestowanie seksualne. Ofiarami były nie tylko dzieci, lecz także starsi podopieczni.

Ideę zorganizowania „okrągłego stołu” w sprawie molestowania seksualnego dzieci zaakceptowali niemieccy biskupi. „Jestem za to wdzięczny pani minister” - oświadczył 8 marca w Bonn bp Stephan Ackermann, któremu Konferencja Biskupów Niemieckich powierzyła zajęcie się przypadkami molestowania seksualnego przez księży. Hierarcha zapowiedział, że Kościół będzie uczestniczył w „okrągłym stole”. Wyraził jednocześnie uznanie, że spotkają się przy nim przedstawiciele różnych grup społecznych, nie tylko Kościoła.

Za „szeroką i intensywną dyskusją” na temat molestowania seksualnego dzieci opowiedziała się też kanclerz Niemiec, Angela Merkel. Jak podkreślił 8 marca w Berlinie rzecznik pani kanclerz, Ulrich Wilhelm, inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie powinny poprzedzić opinie ekspertów w odpowiednich ministerstwach. Według rzecznika, molestowanie seksualne dzieci nie dotyczy tylko internatów i szkół, lecz stawia zasadnicze pytanie, w jaki sposób państwowy wymiar sprawiedliwości może wcześnie rozpoznawać przypadki molestowania i jak im zapobiegać „bez względu na to, gdzie do nich dochodzi”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Okrągły stoł" na temat molestowania dzieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.