ONZ zmniejsza pomoc żywnościową dla Jemenu

ONZ zmniejsza pomoc żywnościową dla Jemenu
16 milionów ludzi w Jemenie żyje na skraju głodu (Fot. pl.depositphotos.com)
Vaticannews/Łukasz Sośniak SJ/dm

Brak środków finansowych zmusił Światowy Program Żywnościowy (WFP) do zmniejszenia wsparcia dla Jemenu. W praktyce oznacza to, że od przyszłego miesiąca potrzebujący otrzymają zaledwie połowę minimalnej dziennej racji żywnościowej. Agencja ONZ twierdzi, że przy braku zapasów i funduszy ograniczenia dotkną także wsparcie dla dzieci.

Tymczasem 16 milionów ludzi w tym państwie żyje na skraju głodu, a 20 mln potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej. Jemen przeżywa największy kryzys humanitarny na świecie.

Panuje głód i nie działa system opieki zdrowotnej. Szpitale i studnie zostały zniszczone podczas wojny. Bez zewnętrznej pomocy nie przeżyją miliony ludzi.

Tragiczną sytuację mieszkańców tego kraju dostrzegł papież Franciszek, który w orędziu bożonarodzeniowym zaapelował o pomoc dla cierpiącej ludności.

- Usłyszmy krzyk dzieci Jemenu, gdzie od lat trwa w milczeniu straszna, zapomniana przez wszystkich tragedia, każdego dnia powodując śmierć - mówił papież Franciszek.

Jemen został zniszczony przez wojnę, która nasila się od 2015 r. Znalazł się na zaprezentowanej przez włoską Caritas liście krajów, w których toczą się najpoważniejsze konflikty zbrojne na świecie.

W wyniku walk zginęło dotąd ponad 250 tys. osób, a gospodarka znalazła się na krawędzi upadku.

Światowy Program Żywnościowi ocenia, że 16 mln mieszkańców nie otrzymuje codziennie wystarczającej ilości pożywienia. Sytuację znacznie pogarsza pandemia koronawirusa.

Vaticannews/Łukasz Sośniak SJ/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

ONZ zmniejsza pomoc żywnościową dla Jemenu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.